Hava kirliliği: Çimento fabrikalarında emisyon ölçüm ve değerlendirmeleri
  1. Tez No: 76176
  2. Yazar: SELFİNAZ ÇİLDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
HAVA KİRLİLİĞİ ÇİMENTO FABRİKALARINDA EMİSYON ÖLÇÜM VE DEĞERLENDİRMELERİ (Yüksek Lisans Tezi) Selfinaz ÇİLDİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1998 ÖZET Çevre kirliliği ve onun kapsamında hava kirliliği son yıllarda dünyada büyük bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Hava kirliliğinin tanımı, çeşitleri, etki ve kaynaklan verilmiş, hava kirliliğinin kontrolüne yönelik Türkiye'deki yasal düzenlemeler gözden geçirilmiştir. Çimento sektöründen kaynaklanan emisyonlar ve önleme teknikleri ile bu konudaki yasal düzenlemeler incelenmiştir. Çimento sektöründe atıkların bertarafi konusu ve çevresel etki değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu çalışma sırasmda Gazi Üniversitesi GEÇER Araştırma Merkezi tarafından çimento sektöründeki 23 adet tesis üzerinde 1990 yılından bu yana, emisyon kontrolü, enerji ekonomisi verim ve çevre konularında yapılan yaklaşık 1200 ölçüm sonucu değerlendirilmiştir. Ölçüm sonuçları kullanılarak kazanlarda elektrofıltrelerde, toz filtrelerinde vb. Emisyon kaynaklarında emisyon değerlerini gösterir veri tabanları oluşturulmuştur. Veri tabanları kullanılarak emisyon konsantrasyonlarını gösterir grafikler çıkarılmıştır. Örnek bir çimento fabrikasında yapılan ölçüm sonuçlarının H.K.Y.Y yönünden genel değerlendirmesi yapılmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi Energy (625.05.02) HKKY, Emisyon, emisyon konsantrasyonu 189 Prof. Dr. Ali DURMAZ.
Özet (Çeviri)
AIR POLLUTION, EMISSION MEASUREMENTS AND EVALUATIONS IN CEMENT PLANTS (M.Sc.Thesis) Selfinaz ÇİLDİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1998 ABSTRACT Last years in the world, environmental pollution and air pollution covered by environmental pollution appeared as a big problem. The description of air pollution, varieties, effects and causes are given, legal arrangement in Turkey is scrutinised devoted to the air pollution control. Emissions caused by cement sector and preventing techniques about this subject legal arrangement are investigated. The subject of waste eliminates in cement sector and their environmental effect evaluations were done. During this study, approximately 1200 result of measurements in 23 facilities of cement sector are evaluated about emission control, economy of energy, efficiency and environment which was done by University of Gazi Geçer Research Centre since 1990. By using these measurement results, databases were constituted in boilers, electrofilters, dust filters etc., which shows the emission values. By using these databases, graphics were constituted which shows the emission concentrations. Measurement results are evaluated as general devoted to H.K.Y.Y., which is got in a sample cement plant. Science code Key word Page number Adviser Energy (625.05.02) H.K:Y.Y.,emission, emission concentration 189 Prof. Dr. Ali DURMAZ