Interactions of body representations in rubber hand illusion and tool-use paradigms
Alet kullanımının ve plastik el illüzyonunun dayandığı beden temsillerinin karşılıklı ilişkileri
  1. Tez No: 761751
  2. Yazar: MAHMUT ALP ERKENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ AYHAN, DOÇ. DR. EMRE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Nöropsikoloji literatüründeki birçok vaka çalışması beyinde iki ayrı beden temsili bulunduğuna işaret etmektedir: algı için beden algısı, eylem için ise beden şeması. Plastik el illüzyonu ve alet kullanımı paradigmaları, bu beden temsillerini (bu sırayla) incelemek için sıklıkla kullanılmış, fakat birbirlerinden bağımsız bir şekilde süregelen iki farklı literatür oluşturmuştur. Her ne kadar bu iki deney paradigmasının farklı beden temsillerini etkilediği kabul edilse de ölçümleme tekniklerinin hedeflediği duyu modaliteleri göz önünde bulundurulduğunda, bu paradigmaların birbirleriyle etkileşimleri kaçınılmazdır. Bu tezde, alet kullanımı ve plastik el illüzyonu paradigmalarını özgün bir deney kurgusu ile birleştirerek beden temsillerinde sebep oldukları değişimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Özellikle, katılımcıların sağ elleriyle kıskaçlı bir alet kullanarak çeşitli küpleri yakına veya uzağa taşıdıkları bir alet kullanımı prosedüründen sonra, kullandıkları aletin uzunluğuna bağlı olarak sağ ön kol uzunluğunun metrik temsilinde bir artış gözlemlenmiştir. Akabinde,“alet tutan”plastik el illüzyonu prosedürü sırasında plastik elin daha uzun bir aleti tuttuğunu gözlemlemek yine ön kol uzunluğunun temsilinde bir artışa sebep olmuştur. Kontrol deneyleri ise bu etkinin, illüzyon öncesinde aletin aktif olarak kullanılmış olmasına, illüzyon sırasında gözlemlenen aletin ve kolun sahiplenilmesine ve gözlemlenen aletle tutulan aletin uzunluklarının farklı olmasına bağlı olduğunu göstermiştir. Bu çalışma sonucunda, beden şemasının bir parçası olan ön kol uzunluğu temsilinin beden algısı aracılığı ile değiştirilebileceği açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In neuropsychological literature, numerous case studies suggest two separate body representations in the brain; one for perception, called the body image, and one for action, called the body schema. Rubber hand illusion and tool-use paradigms have been used frequently to investigate these body representations, respectively. Although these experimental paradigms are thought to affect different body representations, interactions between them are inevitable, considering the common sensory modalities targeted by the techniques used for measuring their effects. Still, there has been minimal overlap between these related fields of study. In this thesis, we combined these paradigms in a novel experimental setup and comparatively examined the resulting changes in body representations. Specifically, after a tool-use task where subjects actively used a grabber tool with their right hand to move cubes close to or away from their body, we observed an increase in the metric representation of the right forearm length depending on the length of the tool used. Subsequently, the“tool-holding”rubber hand illusion also increased the forearm length representation if the subject saw a longer tool held by the rubber hand. Follow-up experiments showed that this effect in rubber hand illusion depends on prior active use of the tool, embodiment of the observed hand and tool, and a length disparity between the held and observed tools during RHI. Overall, these results reveal for the first time that the representation of forearm length, a component of body schema, can be modified through changes in body image.