Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin yalnızlık ve depresyon düzeylerinin aile aidiyeti açısından incelenmesi
An investigation of loneliness and depression levels regarding to family belonging among Turkish imigrants in Germany
  1. Tez No: 761752
  2. Yazar: SELİME TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİYE KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Almanya Federal Cumhuriyeti, Türkiye Cumhutiyeti'nden fazlaca göç almış bir ülke olarak özel bir anlam taşımaktadır. Türkiye'den göç etmiş Almanya'da yaşayan bireyler, göçün sonuçları açısından ele alındığında topluma ve toplumsal hayata uyum sağlama konusunda güçlükler yaşayabilmektedir. Bu güçlükler kimi zaman topluma uyum ile neticelenmekte ve sorun olmaktan çıkmakta kimi zamanda yeni ara çözümler ile başka bir düzleme taşınmaktadır. Bu açıdan bakıldığında birçok başlık araştırma konusu edilebilir ancak bu çalışmada aile kurumu esas olmak üzere Almanya'da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti kökenli göçmen bireylerin aile aidiyeti ile yalnızlık ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini Friedrich-Alexander Üniversitesi'nde öğrenimlerine devam eden 319 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesi amacı ile veri toplama aracı olarak demografik bilgi formunun yanısıra, UCLA LS Yalnızlık Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Aile Aidiyeti Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM versiyon SPSS 21.0 paket programı ile yapılmıştır. İlk aşamada dağılımın normalliği değişkenlere ait basıklık ve çarpıklık katsayıları incelenerek bakılmıştır. Değişkenlere ait basıklık, çarpıklık değerlerinin normallik varsayımını karşıladığı görülmüştür. Normalliğin karşılanmasının ardından analizlerde parametrik test yöntemlerinin seçilmesine karar verilmiştir. Yalnızlık ölçeğine göre düzeltilmiş aile aidiyeti puanlarına göre gruplararası farklılıklara ANCOVA analizi ile bakılmıştır. Değişkenlerin birbirleriyle ilişkisini incelemek üzere Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Değişkenlerin arasındaki ilişkilerin tespit edilmesinin ardından Hiyerarşik Regresyon analizi uygulanmıştır. Hiyerarşik Regresyon analizi ile aile aidiyetinin alt boyutları olan kendilik aidiyeti ve aile aidiyetinin yalnızlık ve depresyonu yordama gücünü test etmek amaçlanmıştır. Aile aidiyetinin (kendilik aidiyeti ve aile aidiyeti) yalnızlığı yordayıp yormadığı test edilirken ilk aşamada kendilik aidiyeti analize dahil edilmiştir. Elde edilen bulgular kendilik aidiyetinin yalnızlığın %18'ini açıkladığını göstermektedir. İkinci aşamada ise kendilik ile birlikte bu kez aile aidiyeti alt boyutu da analize dahil edilmiştir. Bu aşamadaki bulgular yalnızlığın %19'unun açıklandığını göstermektedir. Açıklanan varyansa aile aidiyetinin katkısı %1'dir. Bu durumda kendilik aidiyetinin yalnızlık değişkenini daha fazla açıkladığı söylenebilir. Hiyerarşik regresyon analizi ile ulaşılan bir diğer bulgu ise; aile aidiyetinin (kendilik aidiyeti ve aile aidiyeti) depresyonu yordayıp yormadığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, analizin ilk aşamasında kendilik aidiyetinin depresyonun %57'sini açıkladığını göstermektedir. İkinci aşamasında analize dahil edilen aile aidiyetinin ise açıklanan varyansa anlamlı bir katkı sağlamadığını ortaya koymaktadır. Araştırmada elde edilen tüm bulgular değerlendirildiğinde, aile aidiyeti ölçeğinin alt boyutu olan kendilik aidiyetinin hem yalnızlık hem de depresyonu yordama gücünün aile aidiyeti alt boyutundan daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Federal Republic of Germany has a special meaning as a country that has received a lot of immigration from the Republic of Turkey. Individuals living in Germany who have migrated from Turkey may experience difficulties in adapting to society and social life when considered in terms of the consequences of migration. These difficulties sometimes result in adaptation to the society and cease to be a problem, and sometimes they are moved to another level with new intermediate solutions. From this point of view, many topics can be the subject of research, but in this study, the relationship between family belonging and loneliness/depression levels of immigrant individuals from the Republic of Turkey living in Germany, mainly the family institution, is discussed. The sample of the study consists of 319 students continuing their education at Friedrich-Alexander University. In order to obtain the research data, the UCLA LS Loneliness Scale, Beck Depression Scale and Family Belonging Scale were used as data collection tools, as well as the demographic information form. Statistical analyses have been made with IBM version SPSS 21.0 package program. In the first phase, the normality of the distribution has been investigated by examining the kurtosis and skewness coefficients of the variables. It has been observed that the kurtosis and skewness values of the variables meet the normality assumption. After the normality has been met, it has been decided to choose parametric test methods for the analyses. Intergroup differences according to family belonging scores adjusted for loneliness scale have been analyzed with ANCOVA analysis. Pearson Product Moments Correlation Coefficient has been calculated to examine the relationship between variables. After determining the relationships between the variables, Hierarchical Regression analysis has been applied. With the hierarchical regression analysis, it has been aimed to test the predictive power of self-belonging and family belonging, which are sub-dimensions of family belonging, of loneliness and depression. While testing whether family belonging (self-belonging and family belonging) predicts loneliness, self-belonging has been included in the analysis at the first stage. The findings show that self-belonging explains 18% of loneliness. In the second stage, together with the self-belonging, the sub-dimension of family belonging has also been included in the analysis. Findings at this stage show that 19% of loneliness is explained. The contribution of family belonging to the variance explained is 1%. In this case, it can be said that self-belonging explains the loneliness variable more. Another finding reached by hierarchical regression analysis is that it shows whether family belonging (self-belonging and family belonging) predicts depression. The findings show that in the first stage of the analysis, self-belonging explains 57% of depression. In the second stage, it reveals that family belonging, which is included in the analysis, does not make a significant contribution to the explained variance. When all the findings obtained in the study are evaluated, it is revealed that the power of self-belonging, which is a sub-dimension of the family belonging scale, to predict both loneliness and depression is higher than the family belonging sub-dimension.