Sıçanlarda mcfarlane flep modelinde ripasudil'in flep yaşayabilirliğine etkisi
The effect of ripasudil on flap viability in the mcfarlane FLAP model in rats
- Tez No: 761753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN HAKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Flepler, kendi kan damarları bulunan ve doku defektlerinin onarımında kullanılan, rekonstrüktif plastik cerrahinin en temel yöntemlerinden biridir. Vücudun hemen her bölgesinde kullanılabilen fleplerin beslenmesi uzun yıllardır üzerinde çalışılan ve hala gelişime ihtiyaç duyan bir konudur. Flep yaşayabilirliğinin artırılması ve nekrozun önlenebilmesi için yüzlerce yöntem ve molekül üzerinde çalışmalar yapılmış ve ciddi başarılar elde edilmiştir. Kısmi ya da tam flep nekrozu, flep başarısızlığının hala en önemli sorunu olup ilgi konusu olmaya devam etmektedir. Rho kinazlar(ROCK), serin-treonin kinaz ailesine ait proteinlerdir. Esas olarak hücrenin şeklini ve hareketini belirlerler. Rho kinaz inhibitörlerinin ise koroner vazospazm, serebral vazospazm, anjina, pulmoner hipertansiyon, erektil disfonksiyon, glokom, insülin direnci gibi durumlarda potansiyel faydalı etkileri gösterilmiş, günümüze kadar iki ROCK inhibitörü, Fasudil 1995 yılında serebral vazospazm, Ripasudil 2014 yılında glokom tedavisi için Japonya'da onaylanmıştır. Ripasudil(K-115), yeni bir rho kinaz inhibitörü olup, göz içi basıncı azalttığı, retinal mikrosirkülasyonu ve oküler kan akımını artırdığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca akut akciğer hasarında(ARDS), lipopolisakkaritlerle indüklenen apoptozisi ve endotel hasarını, inflamasyonu, koagülasyonu, kontraksiyonu ve ödemi azalttığı gösterilmiştir. Literatür taramasında Ripasudil'in flep yaşayabilirliği üzerine etkilerine dair herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda 28 adet rat randomize olarak dört eşit gruba ayrıldı(n=7). Grup 1 kontrol grubu olup herhangi bir cerrahi işlem uygulanmadı. Grup 2 plasebo grubu olup postoperatif 0, 1 ve 2. günlerde 12 saatlik aralıklarla günde iki doz olacak şekilde 2ml/kg serum fizyolojik uygulandı. Grup 3 düşük doz Ripasudil grubu olup postoperatif 0, 1 ve 2. günlerde 12 saatlik aralıklarla günde iki doz olacak şekilde toplam 2mg/kg Ripasudil uygulandı. Grup 4 yüksek doz Ripasudil grubu olup, postoperatif 0, 1 ve 2. günlerde 12 saatlik aralıklarla günde iki doz olacak şekilde toplam 8mg/kg Ripasudil uygulandı. Tüm flepler postoperatif 7. gün total olarak eksize edildi. Makroskopik olarak flep yaşayan alanları hesaplandı. Yaşayan ortalama flep alanlarının Grup 2'de %50, Grup 3'te %62, Grup 4'te %70 olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Flaps are one of the most basic methods of reconstructive plastic surgery, which have their own blood vessels and are used to repair tissue defects. Nutrition of flaps, which can be used in almost every part of the body, is a subject that has been studied for many years and still needs improvement. In order to increase flap viability and prevent necrosis, studies have been carried out on hundreds of methods and molecules and serious successes have been achieved. Partial or complete flap necrosis is still the most important problem of flap failure and continues to be of interest. Rho kinases (ROCK) are proteins belonging to the serine-threonine kinase family. They mainly determine the shape and movement of the cell. On the other hand, the potential beneficial effects of Rho kinase inhibitors in conditions such as coronary vasospasm, cerebral vasospasm, angina, pulmonary hypertension, erectile dysfunction, glaucoma, insulin resistance have been demonstrated. Two ROCK inhibitors, Fasudil in 1995 for the treatment of cerebral vasospasm, Ripasudil in 2014 for the treatment of glaucoma, have been approved in Japan. Ripasudil (K-115) is a new rho kinase inhibitor and it has been shown in studies to decrease intraocular pressure, increase retinal microcirculation and ocular blood flow. It has also been shown to reduce lipopolysaccharide-induced apoptosis and endothelial damage, inflammation, coagulation, contraction and edema in acute lung injury (ARDS). In the literature review, there are no studies on the effects of Ripasudil on flap viability. In our study, 28 rats were randomly divided into four equal groups(n=7). Group 1 was the control group and no surgical procedure was applied. Group 2 was the placebo group, and 2 ml/kg saline was administered twice a day at 12-hour intervals on postoperative days 0, 1 and 2. Group 3 was the low-dose Ripasudil group, and a total of 2mg/kg Ripasudil was administered twice a day at 12-hour intervals on postoperative days 0, 1 and 2. Group 4 was the high-dose Ripasudil group, and a total of 8mg/kg Ripasudil was administered twice a day at 12-hour intervals on postoperative days 0, 1 and 2. All flaps were completely excised on the 7th postoperative day. The areas of flap living were calculated macroscopically. It was observed that the average living flap area was 50% in Group 2, 62% in Group 3, and 70% in Group 4.