Üzüm çekirdeği ekstraktının sıcak stresi altındaki holstein ırkı buzağılarda büyüne performansı ve oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of grape SEED extract on growth performance and oxidative stress in holstein calves under heat stress
- Tez No: 761755
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BİRİCİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, sıcak stresi altındaki Holstein ırkı buzağılarda üzüm çekirdeği ekstraktı (ÜÇE) takviyesinin; büyüme performansı, antioksidan aktivite, inflamasyon, kan metabolitleri, fekal uçucu yağ asitleri (UYA), hematolojik ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmada 60 adet Holstein dişi buzağı (3 günlük) canlı ağırlık (40,6 ± 2,17 kg) ve kıl örtüsüne göre benzer dört gruba ayrılmıştır. Gruplardaki buzağılara sırasıyla 0 (KON, n=15), 25 (ÜÇE1, n=15), 50 (ÜÇE2, n=15) ve 100 (ÜÇE3, n=15) mg/kg canlı ağırlık dozunda sütle beraber üzüm çekirdeği ekstraktı içirilmiştir. Ağırlık artışlarını belirlemek için buzağılar 15'er gün aralıklarla tartılmıştır. Kan örnekleri 3, 33 ve 63. günlerde alınırken, fekal UYA'yı değerlendirmek için 33 ve 63. günlerde dışkı örnekleri alınmıştır. Rektal sıcaklıklar ve solunum sayıları haftada üç kez ölçülmüştür. Sıcaklık nem indeksi (SNİ) değerleri çalışma boyunca 73,2 ile 87,4 arasında değişmiş ve çalışma 63. günde sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of grape seed extract (GSE) supplementation on growth performance, antioxidant activity, inflammation, blood metabolites, fecal volatile fatty acids (VFA), hematological and physiological parameters in Holstein calves under heat stress. In the study, 60 Holstein female calves (3 days old) were divided into four similar groups according to live weight (40.6 ± 2.17 kg) and hair cover. GSE was given orally to the calves with milk daily at doses of 0 (CON, n=15), 25 (GSE1, n=15), 50 (GSE2, n=15) and 100 (GSE3, n=15) mg/kg body weight. Calves were weighed at 15-day intervals to determine weight gain. Blood samples were taken on days 3, 33 and 63, while fecal samples were taken on days 33 and 63 to assess fecal VFA. Rectal temperatures and respiratory rates were measured three days a week. Temperature humidity index (THI) values varied between 73,2 and 87,4 throughout the study, and the study was terminated on day 63.