Vasculature-on-chip: Characterizing shear stress effects on endothelial cells
  1. Tez No: 761754
  2. Yazar: ALIREZA TAJEDDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR MUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hücre biyolojisi üzerinde önemli etkileri olan mekanik uyaranların, mekanobiyoloji adı verilen yeni bir bilim alanının konusu olduğu iyi bilinmektedir. Buna, çığır açan bir teknoloji dalı olarak organlar, hastalıklar, doku mühendisliği, ilaç geliştirme ve biyoloji ile fiziksel güçler arasındaki arayüzün araştırılması için mükemmel in vitro modeller olan çip üzerinde organ teknolojileri eşlik etmektedir. Akışkan kesme gerilimi, kan akışı nedeniyle damar sistemimizde sürekli olarak etki eden temel mekanik kuvvetlerden biridir. Damarın içini kaplayan endotel hücreleri, kesme stresini doğrudan algılar ve buna göre tepki verir. Bu nedenle, genellikle bir taraftaki damarları içeren doğru bir organ çip modeli elde etmek için, fizyolojik bir kayma gerilimine yakın bir kuvvet uygulamak esastır. Bu araştırma, damarları modellemek ve endotel hücre kaymasını karakterize etmek için mikroakışkan bir cihazın tasarımını, üretimini ve modifikasyonunu ele almaktadır. Araştırmanın amacı sabit bir akış hızı ayarlayarak ve diğer parametrelerin etkilerini araştırarak in vivo kesme koşullarını yaklaşık olarak tahmin etmektir. Viskozite, boyut ve geometri, teorik kayma gerilimi ifadelerine dayalı parametreler olarak kabul edilmiştir. Sonuçlar, diğer parametreler değiştirildiğinde gözlenmeyen, akışın viskozitesi arttığında önemli bir morfolojik tepki olduğu sonucunu desteklemektedir. Ek olarak, bu alandaki yeni bir gözlem, endotel hücrelerinin, kayma stresinin uzamsal gradyanı yüksek olduğunda (viskozitenin baskın olduğu), kayma stresinin zamansal gradyanının yüksek olduğu (hızın baskın olduğu) duruma göre daha iyi çalıştığıdır.
Özet (Çeviri)
It is well known that mechanical stimuli, which have significant effects on cell biology, are the subject of an emerging field of science called mechanobiology. This is accompanied by the development of organ-on-chip as a breakthrough branch of technology and excellent in vitro models for the study of organs, diseases, tissue engineering, drug development, and the exploration of the interface between biology and physical forces. Fluid shear stress is one of the essential mechanical forces constantly acting in our vascular system due to blood flow. The endothelial cells lining the interior of the vessel directly sense the shear stress and respond accordingly. Therefore, in order to obtain an accurate organ-on-chip model, which usually includes the vessels on one side, it is essential to apply near-physiological shear stress. This research addresses the design, fabrication, and modification of a microfluidic device to model vessels and characterizes endothelial cell shear. The goal was to approximate in vivo shear conditions by setting a constant flow rate and investigating the effects of other parameters. Viscosity, size, and geometry were considered as parameters based on theoretical shear stress expressions. The results support the conclusion that there is a significant morphological response when the viscosity of the flow increases, which was not observed when other parameters were changed. In addition, a novel observation in this field is that endothelial cells function better when the spatial gradient of shear stress is high (viscosity-dominated) than when the temporal gradient of shear stress is high (velocity-dominated).