Unicorns of the same feather: Developing a typology of very high-valued private companies and their origin countries
Tüyü benzer tek boynuzlu atlar: Çok yüksek değerli özel şirketler ve onları üreten ülkeler için bir tipoloji
  1. Tez No: 666282
  2. Yazar: FURKAN ERAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TUNÇALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek değerleme rakamlarına sahip girişim firmalarını iş modellerini temel alarak, çeşitli firma verileri ve kuruldukları ülke değişkenleriyle beraber analiz ederek firmalar ve ülkeler arasında birlikte bir tipoloji geliştirmektir. Çalışmada 595 adet güncel ve daha önce Unicorn kategorisine ait firma inceledik. Bu firmaların 414 tanesi halihazırda Unicorn olma koşullarını sağlarken 181 tanesi ise Unicorn olma özelliklerini çeşitli nedenlerle yitirmişlerdi. Listede firmalar çoğunluklu olarak ABD kökenli olduğunu fark ettik. Bir veya birden çok Unicorna sahip olan diğer ülkeler ise; Çin, Hollanda, İspanya, Japonya, Güney Kore, Kanada, Singapur, Hong Kong, Almanya, Fransa, Finlandiya, Danimarka, İrlanda, İsveç, Lüksemburg, İsviçre, Avustralya, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika, Arjantin, Rusya, Endonezya, Filipinler, Kolombiya, Estonya, Portekiz ve Litvanya. Bu incelemeler çerçevesinde ilk olarak firmaların iş modellerini belirledik. Bu veriye firmaların içerik analizlerini yaparak ulaştık. İçerik analizi sürecinde firmalar hakkındaki bilgileri 2. ve 3. kaynaklardan edindik. İçerik analizi çalışması sonucunda firmaların kaynak olarak aldığımız 16 iş modeli arasından 14'ü arasında dağılım gösterdiğini gördük. Öte yandan bazı firmaların bünyesinde birkaç iş modelini birden barındırdığını da gördük. Çalışmanın devamında ilgili firmaların kuruldukları ülkeler hakkında bilgi sahibi olmamıza yarayan kültürel sermaye, risk sermayesi ve risk kabul edilebilirlik seviyelerini kullandık. İlgili verileri firmaların optimumu olarak kabul ettiğimiz firmaların Unicorn oldukları tarih ve kuruldukları tarih arasındaki orta noktadan hareketle belirledik. Devamında ise yine ilgili firmaların toplam değerleme rakamlarını ve yatırılan sermaye getirisi rakamlarını veri setimize ekledik. Çalışmanın analiz kısmında ise belirlediğimiz değişkenlere ilişkin verileri toplayarak çalışmayı hiyerarşik kümeleme yöntemini kullanarak çeşitli kümelere yerleştirdik. Çalışmanın bu noktasında firmaları ülke bağlamlarına ayırarak ilerledik. Amerika ve onunla yakın ilişki içerisindeki İngiltere ve İsrail kaynaklı unicorn firmalar ayrı bir küme Çin ise ayrı bir küme olarak belirledik. Veri seti içerisinde ABD, İsrail ve İngiltere kümesi 364, Çin ise 121 firmaya sahip. Bu ve yine bu ülke kökenli Unicornların çok yüksek değerleme rakamlarına sahip olmamasının veri setini olumsuz etkilediğini gördük. 595 firmanın toplam değerleme rakamın yarısı sadece Israil, ABD ve İngiltere'nin oluşturduğu kümeden geliyor. Yine Çin firmaları ise toplam değerleme rakamının %35'ini oluşturuyorlar. Bu noktada ise ABD ve Çin kökenli firmaları hiyerarşik kümeleme analizi ve dendrogram çalışmasının dışında bıraktık. Her iki ülkeyi ve içerisinde bulunan firmaları ayrı birer küme kabul ederek ilerledik. Bu ayrışmanın dışında kalan Hollanda, İspanya, Japonya, Güney Kore, Kanada, Singapur, Hong Kong, Almanya, Fransa, Finlandiya, Danimarka, İrlanda, İsveç, Lüksemburg, İsviçre, Avustralya, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika, Arjantin, Rusya, Endonezya, Filipinler, Kolombiya, Estonya, Portekiz ve Litvanya kökenli firmaları hiyerarşik kümeleme analizi ve dendrogram çalışmasına dahil ettik. Yukarıda bölümde de değindiğimiz gibi bu ülkelere ait firmaların oluşturduğu blok toplam değerleme rakamının %15'ine sahip ve de data içerisinde 110 firma ile temsil ediliyorlar. Bu kümenin hiyerarşik sınıflandırma analizini yaptığımızda ortaya çıkan dendrogram içeriğinde firmaların açıklanabilir 4 küme altında toplandıklarını gördük. Bu kümelenmelerdeki yoğunluk çoğunlukla benzer ülke kökenli firmaların aynı küme altında toplandıklarını gösterse de yine kümeler arasında ayrışan 2 tanesinin dışa düşen özellikler gösterdiğini gözlemledik. Tek veya iki ülkeden oluşan bu kümeleri de kendilerine en yakın kümelere ekleyerek 4 makro kümeli bir tipoloji geliştirdik. Her bir kümenin tipik çok değerli şirketini tarif edip, aynı zamanda her bir kümedeki dışa düşen ülkeler ve unicorn şirketlerin gelecek çalışmalarda vaka çalışması yöntemi ile daha detaylı analiz edilmesini önerdik.
Özet (Çeviri)
This study examines unicorn companies, private companies with very high valuations, considering their origin country contexts, business models, and valuations. Our objective is to develop unicorn-country context clusters and identify a typology of unicorns and their origin country contexts. We content analyzed 595 unicorn companies that have ever operated or still operating. We coded their business models, valuations, ROIC, origin country, establishment year, and unicorn entitlement year. Then we supplemented additional country data, such as cultural support, risk acceptance, and the availability of risk capital from indexes from various databases, for each origin country. For country data, we used the median year between establishment year and unicorn entitlement year of each unicorn. We have analyzed the resulting data set using hierarchical clustering, except for the USA and Chinese unicorns. These countries already represent the largest two single-country unicorn clusters. We also considered unicorns from Israel and the UK within the USA unicorn cluster due to their close affiliation. After clustering and treating outlier clusters, the remaining 25 countries have clustered into two macro clusters. In the end, we have generated four macro clusters as the USA, China, developed markets, and developing markets. We describe the average contextual factors and the average unicorns in each cluster as our typology. We identified the business model distributions of unicorns in each cluster and worldwide. We also identified outlier countries and outlier unicorns in every cluster as potential candidates for further analysis. Finally, we discuss the implications of our results and potential further studies.