Limbo State of Consent and Kanal İstanbul: A comparative and affective analysis of two mega-projects
Kanal İstanbul ve Arafta Kalan Rıza: İki mega projenin karşılaştırmalı ve duygulanımsal bir analizi
  1. Tez No: 761807
  2. Yazar: SERTAÇ ÖKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ÖZSELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde rızanın ve rıza yaratmada kullanılan söylem ve faaliyetlerin duygular ve rıza üzerindeki etkisini ve de varsa dönüşümünü saptamak hedeflenmiştir. Bütün bu sorular politik söylem oluşturmada sıkça kullanılan mega projeler üzerinden incelenmiştir. Söz konusu incelemeyi henüz başlangıç aşamasında olan son mega proje;Kanal İstanbul projesi üzerinden yapılmıştır. Kanal İstanbul Projesinin geçeceği 2 ilçede; Arnavutköy ve Başakşehir, yerleşik kişilerin proje hakkındaki bilgi, duygu ve düşünceleri tespit edilmiş ve analiz edilmiştir. Duyguları ve düşünceleri daha doğru tespit edebilmek amacıyla aynı bölgede yapılan ve bir dönemdir kullanımda olan ikinci bir mega proje; Yavuz Sultan Selim Köprüsü de karşılaştırma yapabilmek için çalışmaya dahil edilmiştir. Bu tezde, rıza oluşumundaki belirleyici duygulanımları saptamak;“Çılgın Proje”ile gurur duymak, geleceğe yönelik umut duymak, mutlu ve neşeli olmak gibi pozitif duygular ile, endişe, hayal kırıklığı, yoksulluk korkusu, elde edilen prestiji ve statüyü kaybetme korkusu, içine doğduğu çevre ile kopma korkusu, kendini içine yerleştirebileceği bir çevre alternatifi görmemesi gibi negatif duygularının olup olmadığı ve iktidara verdikleri rıza ve destekte bu duyguların etkisi olup olmadığını ya da farklı duygular arasında arafta mı kalınıyor olduğunu anlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the relationality between affects and hegemony and the importance of affects in social and political life. Affective and discursive practices might affect consent for hegemony and hegemony can use affects and construct identities in turn. Mega projects are very efficient in constructing consent and hegemony. Kanal İstanbul; the last mega project is used as the platform to study this relationality. In-depth interviews with the dwellers of Başakşehir and Arnavutköy which are in Kanal İstanbul area are made to capture the emotions and thoughts of the dwellers for the project. To get a solid idea another mega project which is already finished and being used by the dwellers; Yavuz Sultan Selim Bridge is also asked in the interviews to compare the differences and similarities in the ideas and emotions of the dwellers. What we have observed is that in transitional periods, affects and consent are also affected and divergences, breaks as well as limbo situations might appear. This thesis shows that affects and consent are changing in times of transformation. Positive affects like pride, joy and happiness can coexist with consent while negative feelings like anxiety, fear of abandonment from the in-born environment might cause to dissent or limbo situations.