Kurumsal yönetim ve işletme performansı ilişkisi: Cemile Sultan Korusu örneği
Corporate management and business performance: Case in Cemile Sultan Grove
- Tez No: 761813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN KİBRİTCİ ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı; kurumsal yönetimin gelişimi ve kurumsal yönetim ilkelerinin işletme performansına etkileri ve bu ilkelerin İstanbul Ticaret Odası (İTO) Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Cemile Sultan Korusu İktisadi İşletmesi özelinde etkisinin araştırılmasıdır. Dünyadaki kurumsal yönetim ile ilgili gelişmeler, ulusal ekonomileri derinden etkileyen finansal krizlerin artması, aynı zamanda global şirketlerde yaşanan çöküş hikayeleri sonrasında başlamıştır. Bütün bu yaşananlar sonucunda kurumsal yönetim ilkelerinin belirlenmesi ve işletmelerin bu ilkelere uyum sağlayarak yönetilmesi konusu elzem olmuştur. Ülkemizde de işletme yönetimlerinin kendi çıkarları doğrultusunda çalışması neticesinde güven duyulmayan şirketler çoğalmış, ayrıca işletmelerin kötü yönetilmesi, finansal eksiklikleri, denetim mekanizmalarının olmaması krizlere sebep teşkil etmiştir. Çalışmada kurumsal yönetim hakkında literatürde yer alan konuları, ilkelerini ve araştırmacıların fikirleri, gözlemleri irdelenmeye çalışıldı. Dünyada kurumsal yönetim alanında yapılan araştırmalar, çalışmalar, işletmelerin kriz döngüsünden çıkarılması, yönetim ve denetimin esaslı bir şekilde yapılamasını sağlamak amacını gütmektedir. Bununla birlikte ülkemizde de geliştirilen kendi kurumsal yönetim sistemi ve uygulamaları uluslararası platformda kurumsal yönetimin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Çalışmada İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Cemile Sultan Korusu İktisadi İşletmesinin kurumsal yönetim ilkelerine uyumunu ve şirket performansını nasıl etkilediği incelenmiştir. Buna ek olarak, kurumsal yönetim ilkeleri AHP analizinde karşılaştırılarak, hangi ilkenin daha iyi performans gösterdiği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of corporate management development and corporate management principles on business performance in Turkey and the effects of these principles on the Istanbul Chamber of Commerce (ICOC) Education and Social Services Foundation Cemile Sultan Grove Economic Enterprise. The developments in the world related to corporate management, technological developments, financial crises affecting national economies and large company scandals have made the issue of corporate management very important. The concept of corporate management in our country has gained importance especially after the financial crisis that took place in the country in the 2000s.The bad management policy of the companies, the inadequacy of the financial discipline and the lack of effective auditing caused the effect of the crisis to increase. In the study, the subject of corporate management has been evaluated in terms of both theory and practice, and it has been tried to be examined in detail with international and Turkish examples.What happened in the field of corporate management in the World, directly affected Turkey and played an important role in the development of our country's own corporate management mechanisms and practices. However, it cannot be said that all corporate governance practices in Turkey are dependent on external factors.The development of corporate management in our country has been evaluated by reflecting the realities and characteristics of the country. In the study, how the compliance of ICOC Education and Social Services Foundation Cemile Sultan Grove Economic Enterprise with corporate management principles affects company performances.In addition, by comparing corporate management principles, it was tried to determine which principle performed better.