Sağlıklı bireylere gece ve gündüz uygulanan 12 haftalık submaksimal egzersizlerin seçilmiş fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of 12 weeks submaximal exercise applied to healthy individuals day and night on selected physical and physiological parameters
  1. Tez No: 761814
  2. Yazar: OSMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma 12 haftalık gece ve gündüz yapılan submaksimal egzersizin seçilmiş bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere (maxVO₂, dikey sıçrama, anaerobik pik güç, yağ ölçümü) etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya sağlıklı 20-35 yaş aralığındaki toplam 30 (15 gönüllü gündüz grubu, 15 gönüllü gece grubu) erkek gönüllü olarak katılmış olup ön test ve son test uygulanmıştır. Egzersiz yapılmadan önce her bir sporcunun maksimal rezerv kalp atım hızının %70 i hesaplandı. Gönüllülere planlanmış saat aralığında haftanın 3 günü 60 dakikadan az olmamak kaydıyla rezerv kalp hızının %60-70 şiddetinde aerobik egzersiz programı uygulanmıştır. Elde edilen sonuçların dağılımları shapiro wilk testi₂ çarpıklık basıklık sonuçları incelenerek tespit edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermesi halinde gece ile gündüz egzersiz gruplarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi kullanılırken, ön test ve son test kaşılaştırmalarında eşleştirilmiş t testi uygulanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak p0.05). Gruplar arası skorlarına bakıldığında; ön test ölçümünde maxVO₂ ve anaerobik pik güç ölçümlerinde farklılık varken son test ölçümlerinde sadece max VO2 de anlamlı farkılılıgın olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Bu sonuçlara göre gündüz egzersiz saatlerinde yapılacak olan submaksimal egzersizlerin gece saatlerinde yapılana göre sportif performansı olumlu yönde daha çok etkilediği söylenebilir. Anahtar Kelimeler; Submaksimal; Gece ve gündüz egzersizi, maxVO₂, Anaerobik pik güç
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the impact of 12 weeks of submaximal exercise performed during the daytime and the nighttime on certain select physical and physiological parameters (maxVO₂, vertical jump, anaerobic peak power, fat measurement). A total of 30 healthy males aged 20-35 (15 volunteers in the daytime group, 15 in the nighttime group) voluntarily participated in the present study, and pretest and posttest were applied. Before performing the exercises, 70% of the maximal heart rate reserve of each participant was calculated. In the scheduled time intervals, an aerobic exercise program was applied to the participants at 60-70% of their reserve heart rate 3 days a week for not less than 60 minutes. The distributions of the results obtained were identified by examining the Shapiro-wilk test₂ skewness-kurtosis results. The independent groups t-test was used in the comparison of the daytime and nighttime exercise groups for normally-distributed data while the paired samples t-test was used in the pretest-posttest comparisons. The level of significance was taken as p0.05). When the intergroup scores were examined, a difference was observed in only the maxVO₂ and anaerobic peak power measurements in the pretest measurements while a significant difference was found in only max VO2 in the posttest measurements (p0.05). Based on these results, it can be said that submaximal exercises performed during the daytime has a greater positive impact on athletic performance compared to those performed during the nighttime. Keywords; Submaximal; Daytime and nighttime exercise, maxVO₂, Anaerobic peak power