2-fenil-2-metil-1,3-indandion ve 2-metil-1,3-indandionun bazı kondensasyon tepkimeleri
- Tez No: 76183
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada bazı sterik engelli 2-sübstitüe B-diketonlar malononitril yada fosfor ilürlerle tepkimeye sokuldu ve oluşan ürünler ayrıldı, saflaştırıldı ve yapılan FT-IR, IH NMR, LC-MS ve mikro analiz verilerinden yararlanılarak aydınlatıldı. 2-Fenil-2-Metil-l,3-İndandionun karboetoksimetilentrifenilfosforan ile her iki karbonil grubundan kondanse olduğu ve cis, trans yapısında bir dien verdiği görüldü.2-Metil-l,3 -İndandionu ise benzen içinde ve asetik asit amonyum asetat tamponunda etil siyanoasetat ve malononitril ile etkileşerek I,II,III,IV, V numaralı bileşikler elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, some sterically hindered 2-substıtuted B -diketones were condensed with malononitrile or phosphor ylide and the products were isolated, purified and their structure were determined by FT-IR, IH NMR, LC-MS and elemental analyses data. 2-phenyl-2-methyl-l,3-indandione condensed with carboethoxymethylenetriphenylphosphorane with both of carbonyl groups giving a new compound cis, trans-diene in low yield. The reaction of 2-methyl-l,3-indandione with malononitrile and ethyl cyanoacetate in benzene in acetic acide -ammonium acetate buffer medium gave a mixture of five compounds which were later separated and their structures were evaluated. These were sembolized as I. II, III, IV and V.