Genelleştirilmiş tamamlanmamış Fibonacci kuaterniyonları üzerine
On generalized incomplete Fibonacci quaternions
  1. Tez No: 761826
  2. Yazar: DİDEM DAMATOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH POLATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezin amacı, gerekli olan temel önbilgileri verdikten sonra literatürde yakın zamanda bulunmuş olan tamamlanmamış Fibonacci ve Lucas kuaterniyonları ve bu kuaterniyonların bir genelleştirmesiyle ilgili temel sonuçları ve ispatları detaylı olarak incelemektir. Bu çalışma toplamda beş bölümden oluşmaktadır. Bu tezin ilk bölümünde, tezin amacından ve içeriği için gerekli olan literatür özetinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise temel tanımlar, kavramlar ve temel teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, tamamlanmamış Fibonacci ve Lucas kuaterniyonlarıyla ilgili temel özellikler ve sonuçlar sunulmuştur. Dördüncü bölümde, genelleştirilmiş tamamlanmamış Fibonacci ve Lucas kuaterniyonlarıyla ilgili literatürde var olan sonuçlar paylaşılmış ve bazılarının ispatları detaylı olarak verilmiştir. Beşinci bölümde ise sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine in detail the main results and proofs about the incomplete Fibonacci and Lucas quaternions and a generalization of these quaternions that have been found recently in the literature after giving the necessary background information. This study consists of five chapters in total. In the first part of this thesis, the aim of the thesis and the literature summary necessary for its content are mentioned. In the second part, basic definitions, concepts and basic theorems are given. In the third chapter, the main properties and results about incomplete Fibonacci and Lucas quaternions are presented. In the fourth chapter, the results available in the literature about generalized incomplete Fibonacci and Lucas quaternions are shared and the proofs of some of them are given in detail. In the fifth chapter, the results and recommendations are presented.