Desert preferences and moral hazard in teams
Takımlarda ahlaki tehlike ve hak etme tercihleri
- Tez No: 761825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Takımlarda, daha fazla çaba harcayan bir vekil, daha az çaba harcayan bir vekil ile aynı şekilde ödeme aldığında hak ettiğini alamadığını hissedebilir. Vekiller aynı çabayı gösteriyorsa, değiştiremeyeceği faktörler nedeniyle başarısız olan bir vekil, diğer vekil başarılı olur ve daha yüksek bir ücret alırsa, kendisine hak ettiği kadar ödeme yapılmadığını hissedebilir. Ayrıca, düşük çaba sarf eden vekiller, hak ettiklerinden daha fazlasını alma konusunda suçluluk veya sevinç hissedebilirler. Gill and Stone (2015) tarzında hak etme fayda fonksiyonları olan iki vekilden oluşan bir ekipte bir ahlaki tehlike problemini ele alıyoruz. Optimal ücret planları kümesinin küçüldüğünü ve optimal ücret planının yalnızca ortak performans değerlendirmesi özelliği sergilediğini bulduk. Her iki vekil de aynı çabayı gösterdiğinde ancak sadece biri başarılı olduğunda ve diğerinden daha fazlasını aldığında, bu durum hak etme fayda fonksiyonu olan bir vekilin teşvik kısıtlamasını olumsuz etkiler. Bu, asili bir ortak performans değerlendirmesi sözleşmesi sunarak olası bir fayda fonksiyonunun hak etme bileşeninden gelen olumsuz etkiyi ortadan kaldırmaya zorlar. Ayrıca, hak etme fayda fonksiyonlarının, vekillerin beklenen getirileri ve asilin beklenen ücret o ̈demeleri üzerinde hak etme suçluluğu bileşeni yoluyla nicel bir etkisi vardır. Hak etme suçluluğu (sevinci) güçlendikçe asilin beklenen ödemesi azalır (artar).
Özet (Çeviri)
In teams, an agent with a higher effort may feel that he is not getting what he deserves if he is paid the same as an agent who exerts lower effort. If the agents exert the same effort levels, an agent who fails due to factors beyond his reach may feel that he is not paid what he deserves if the other agent succeeds and receives a higher wage. Also, low effort providers may feel guilt or elation over receiving more than they deserve. We consider a moral hazard problem within a team of two agents who have desert preferences a` la Gill and Stone (2015). We find that the set of optimal wage schemes shrinks, and the optimal wage scheme exhibits JPE only. Desert disutility negatively affects an agent's incentive constraint when both agents put the same effort and only one of them succeeds and gets more. This forces the principal to eliminate any possible desert disutility by offering a JPE contract. Moreover, desert preferences have a quantitative effect on agents' expected payoffs and principal's expected wage payments through desert guilt component. The principal's expected payment decreases (increases) as desert guilt (elation) gets stronger.