Tamamlanmamış fıbonaccı ve lucas p-sayıları
Incomplete fibonacci and lucas p-numbers
  1. Tez No: 312751
  2. Yazar: MİRAÇ ÇETİN FİRENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN TAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada tamamlanmamış genelleştirilmiş Fibonacci sayılarına benzer olarak tamamlanmamış Fibonacci sayıları tanımlandı. Ayrıca Lucas sayılarından yararlanarak tamamlanmamış Lucas sayıları tanımlandı. Daha sonra bu sayılar için bazı özellikler ve üreteç fonksiyonları elde edildi. Benzer olarak Pell ve Pell-Lucas sayılarının kombinatoryal toplam formüllerinden faydalanarak tamamlanmamış Pell ve Pell-Lucas sayıları tanımlandı ve bu sayıların bazı özellikleri elde edildi. Çalışmanın sonunda ise tamamlanmamış Pell ve Pell-Lucas sayılarının üreteç fonksiyonları elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the incomplete Fibonacci numbers like the incomplete generalized Fibonacci numbers were defined. Also using the Lucas numbers, the incomplete Lucas numbers were defined. Then some properties and the generating functions of these numbers were obtained. Similar to using the combinatorial sums of Pell and Pell-Lucas numbers, the incomplete Pell and Pell-Lucas numbers were defined and the some properties of these numbers were obtained. At the end of study, the generating functions of the incomplete Pell and Pell-Lucas numbers were obtained.