Maksiller yetersizliği olan sınıf III hastalarda diş ve kemik diş destekli protraksiyon işlemlerinintedavi etkinliklerinin değerlendirilmesi
Comparison of TOOTH-borne versus bone-anchored protraction facemask treatment protocols in class III patients with maxillary skeletal deficiency
  1. Tez No: 761844
  2. Yazar: NIGAR MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yüz maskesi tedavisi sınıf III maloklüzyona katkıda bulunan hemen hemen tüm alanları etkilediğinden etiyolojisinden bağımsız olarak gelişmekte olan çoğu sınıf III hastada etkilidir. Fakat yüz maskesi tedavileri sırasında diş destekli ankrajla süturlara indirekt kuvvet uygulanmasının iskeletsel etkilerin yanı sıra istenilmeyen dişsel değişikliklere de neden olduğu bildirilmektedir. Bu dezavantajların üstesinden gelmek ve saf iskeletsel değişiklikler elde etmek amacıyla maksiller protraksiyon için farklı iskeletsel ankraj sistemleri tasarlanmıştır. Çalışmamızın amacı bahsi geçen sistemlerden biri olan kemik-diş destekli yüz maskesiyle diş destekli yüz maskesi tedavilerinin neden olduğu sert ve yumuşak doku değişikliklerini karşılaştırmak ve aynı zamanda bu değişiklikleri kontrol grubunu oluşturan sınıf III hastalarda büyüme ve gelişimle oluşan değişikliklerden ekarte etmektir. Bu amaçla 10-14 yaş aralığında 44 maksiller yetersizlik kaynaklı sınıf III hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Protraksiyon gruplarına dahil edilen hastalar randomizasyon tablosu kullanılarak hibrit hyrax grubunda 14, konvansiyonel grupta 15 olacak şekilde 2 gruba ayrılmış ve bu hastalara yüz maskesi uygulanmıştır. Kontrol grubunu oluşturan aynı endikasyona sahip tedavi görmemiş 15 bireyin kayıtları İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi arşivinden alınmıştır. Çalışmanın sonucunda protraksiyon gruplarında kontrol grubuna göre iskeletsel değerlerde belirgin iyileşme gözlemlenmiştir. Sagital iskeletsel değerlerde düzelmenin konvansiyonel protraksiyon grubunda hibrit hyrax grubuna göre daha fazla olduğu görülmüştür. Bu, iskeletsel iyileşmenin birinci grupta maksillanın öne hareketiyle beraber mandibulanın geriye hareketi sonucunda, hibrit hyrax protraksiyon grubundaysa sadece maksillanın öne hareketiyle elde edilmesiyle açıklanmıştır. Konvansiyonel protraksiyon grubunda görülen posterior mandibular rotasyon, alt yüz yüksekliğinde artış ve overbite azalması gibi vertikal değişiklikler hibrit hyrax grubunda görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Facemask treatment is efficient in most developing class III cases, regardless of etiology, as it affects almost all areas that contribute to class III malocclusion. However, it has been disclosed that indirect force applied to the sutures with tooth-borne anchorage during face mask treatments causes unwanted dental changes as well as desirable skeletal effects. To overcome these disadvantages and to achieve pure skeletal changes, various bone-anchored systems have been designed for maxillary protraction. Our study aims to compare the hard and soft tissue changes caused by bone anchored and tooth-borne maxillary protraction and to distinguish these changes from the changes that occur with growth and development in class III patients of the control group. For this purpose, 44 class III patients due to maxillary insufficiency aged 10-14 years were included in the study. The patients included in the protraction groups were divided into two groups, 14 in the hybrid hyrax group and 15 in the conventional protraction group, using the randomization table. Subsequently, a face mask was administered to these patients. For the control group, the records of 15 individuals with the same indication who did not receive treatment were derived from the archive of İzmir Katip Çelebi University. As a result of the study, a significant improvement in skeletal values was observed in the protraction groups compared to the control group. It was observed that the improvement in sagittal skeletal values was higher in the conventional protraction group than in the hybrid hyrax group. This was explained by the fact that in the first group skeletal correction was achieved as a result of backward movement of the mandibula and the anterior movement of the maxilla, and in the hybrid hyrax group only with the forward movement of the maxilla. Vertical changes such as posterior mandibular rotation, increase in lower face height, and decrease in overbite seen in the conventional protraction group wasn't observed in the hybrid hyrax group.