How to legally enable energy cooperatives in Turkey?: Lessons learned from RED II, ED 2019 and German practice
Türkı̇ye'de enerjı̇ kooperatı̇flerı̇ yasal olarak nasıl etkı̇nleştı̇rı̇lı̇r? RED-II, ED 2019 ve Alman uygulamasından alınan dersler
  1. Tez No: 761846
  2. Yazar: BERKER ÖZCURECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Topluluk enerjisi, demokratik, merkezi olmayan ve sürdürülebilir bir yaklaşım sağlamaktadır. Vatandaşların enerji sistemlerini ve hizmetlerini tasarlamalarını, finanse etmelerini, sahip olmalarını ve yönetmelerini mümkün kılmaktadır. Vatandaşlar, enerji sistemine çok sayıda yasal form ve model aracılığıyla katılabilir. Enerji kooperatifleri dünya çapında en yaygın ve en hızlı büyüyen yasal yapıdır. Türkiye'nin elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kullanımını önemli ölçüde artıracağı için Türkiye enerji kooperatiflerine destek vermelidir. Şu anda Türkiye'de 46 enerji kooperatifi bulunmaktadır. Yasal ve idari çerçevenin bu kooperatiflerin daha da gelişmesi için uygun olup olmadığı halen tartışmalıdır. Öte yandan, enerji kooperatifleri Almanya'da enerji sektörüne toplumsal katılımın en belirgin ve yaygın yasal biçimidir. Bu yazının yazıldığı sırada, yaklaşık 200.000 ortağı olan 835 enerji kooperatifi bulunmaktadır. Almanya, enerji sektöründe bir araç olarak enerji kooperatiflerinin en ileri düzeyde kullanıldığı ülke konumundadır. Ayrıca, bir Avrupa Birliği adayı olarak Türkiye, AB mevzuatıyla uyumlu olmayı hedeflemektedir. Avrupa Birliği yakın zamanda RED II ve ED 2019 ile enerji topluluklarını bir politika aracı olarak benimsemiştir. Aday bir ülke olarak, Türkiye'nin enerji kooperatifleri de dahil olmak üzere enerji topluluklarını benimsemesi ve RED II ve ED 2019'a uyum sağlaması çok faydalı olacaktır. Bu araştırma, Türkiye elektrik sektöründe enerji kooperatiflerinin faaliyetlerini geliştirmek ve Avrupa Birliği ve Türkiye mevzuatıyla uyum sağlamak için yasal değişiklik gerektiren hususları belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Community energy provides a democratic, decentralized, and sustainable approach. It enables citizens to design, fund, own, and manage energy systems and services. Citizens can participate in the energy system through numerous legal forms and models. Energy cooperatives are the most common and fastest-growing legal structure around the globe. Turkey should aid energy cooperatives as it would significantly increase Turkey's utilization of renewable energy in generating electricity. At the moment, 46 energy co-operatives exist in Turkey. It remains fully in question whether the legal and administrative framework is suitable for further development. On the contrary, energy cooperatives are Germany's most prominent and common legal form for community participation in the energy sector. At the time of writing, 835 energy cooperatives exist with approximately 200,000 members. Germany stands as the most advanced utilization of energy cooperative as an instrument in the energy sector. Moreover, as a European Union candidate, Turkey aims to be consistent with the EU legislation. The European Union has recently adopted energy communities as a policy instrument with RED II and ED 2019. As a candidate country, it would be very beneficial for Turkey to adopt energy communities, including energy cooperatives, and align with RED II and ED 2019. This research aims to identify the aspects that require legal amendments to enhance the activity of energy cooperatives in the Turkish electricity sector, and to achieve consistency with the legislation of the European Union and Turkey.