Normativity in Wittgenstein: A critique of the calculus picture
Wittgenstein'da normativite: Kalkülüs resminin eleştirisi
- Tez No: 761848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSSI SIDIROPOULOU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tezde, anlamın bir kalkülüs olarak kavramsallaştırılmasına karşı Wittgenstein'ın hem erken hem de geç dönem yazılarının iki farklı eleştiri geliştirdiğini, aynı zamanda bu eserlerinde anlamın normatifliğini iki farklı şekilde tariflemeye çalıştığını savunuyorum. Wittgenstein, hem erken hem de geç yazılarında, ele aldığı konuları tezler veya doktrinler üreterek açıklamaya çalışan felsefi teorilere saldırır, çünkü ona göre bu felsefi teoriler dil ve anlamın bir kalkülüs olarak kavramsallaştırılmasına dayanır. Tractatus'ta eleştirisinin temel noktası, dilin bir kalkülüs olarak düşünüldüğünde genel kuralların ifade edilemez karakterini göstermeyi amaçlar. Dilin genel kurallarının aksiyomlaştırılmasına çalışan felsefi projelerin içkin bir eleştirisini verir, ancak Wittgenstein'in dilin genel yapısını göstermek amacıyla sunduğu mistisizme dayanan çözümü, yine dilin kalkülüse göre işlediği kabulüne yaslanır. Felsefi Soruşturmalar'da, Wittgenstein birçok felsefi teorinin örtük bir kabul olarak varsaydığı anlam ve dilsel mübadele anlayışının kavramsal varsayımlarının altını oyar. Bu varsayımların eleştirisi ve kural-takibi argümanı bize dilin kalkülüs olarak tasavvurunun absurd sonuçlar barındırdığını gösterir. Wittgenstein'ın Felsefi Soruşturmalar'daki pratiğe dayalı dil ve kurallar anlayışının, gramatik ifadeler kavramıyla birlikte, yeni bir dilsel zorunluluk kavramı tarifleyerek, kalkülüs tasavvurunun karşılaştığı açmazları aştığını ileri sürüyorum. Son olarak, Wittgenstein'ın yeni kural ve dil anlayışının felsefe yapmak için yeni araçlar sağladığını iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I argue that Wittgenstein's both early and late writings can be read as two different critiques of the calculus conception of language and two different attempts to provide alternative accounts of looking at the normativity of language. In both of his early and late writings, he attacks the philosophical theories that aim to explain its subject matter by relying on theses and doctrines, because for him these theories rely on conceptualizing language as a calculus. In his Tractatus, his critique aims of showing the inexpressible character of general rules. He gives an immanent critique of the philosophical projects that axiomatize language. However, his mystical solution for expressing the general structure of language still relies on the idea that language operates according to calculus. In his Philosophical Investigations, he undermines the conception of language as a calculus, by crystallizing its conceptual assumptions in the primitive picture of meaning and linguistic exchange, which informs many philosophical theories. His criticism of this picture and the rule-following argument show us the implausible absurdities inherent in this picture. I argue that his practice-based conception of language and rules in Philosophical Investigations, overcome the difficulties of the calculus conception of normativity altogether by providing a new sense of linguistic necessity with his account of grammatical propositions. Lastly, I claim that his novel understanding of rules and language provides new tools for doing philosophy.