Orak hücre krizlerinde trombosit aktivasyonu, inhibisyonu ya da adezivitesi ile klinik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of clinical findings by thrombocyte activation, inhibition or adhesivity in sickle cell crises
- Tez No: 761852
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL LEBLEBİSATAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Orak hücre anemisi (OHA), otozomal resesif kalıtım gösteren, dünyada en sık görülen hemoglobinopatilerden biridir. Oraklaşan eritrositler; lökosit, trombosit ve endotel hücreleri ile etkileşime girer ve vazooklüzyona sebep olur. Amaç: Bu çalışmada orak hücre krizinde trombosit aktivasyonu, inhibisyonu ya da adezivitesinin hastalığın kliniği ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntemler: Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı'nda izlenen 30 orak hücre anemili hastadan kriz döneminde kan örnekleri alındı. Kontrol grubu olarak kronik bir hastalığı olmayan 30 sağlıklı çocuktan kan örnekleri alındı. Hasta ve kontrol grubundan tam kan sayımı ve biyokimya parametreleri çalışıldı. Ayrıca alınan örnekteki trombositlerin hücre dışı aktivasyonunu engellemek için kan örneği alınır alınmaz içerisindeki kan miktarı ile eşit olacak şeklide fiksatif solüsyon ile karıştırıldı. Akım sitometrik analiz için hazırlanan solüsyon, CD14, CD16 ve CD42a monoklonal antikorları ile inkübe edildi. Tam kan örneği içerisindeki granülosit-trombosit ve monosit-trombosit agregatlarını belirleyebilmek için akım sitometri cihazı kullanıldı. Akım sitometri analizinde monositler kuvvetli CD14 ekspresyonu, granülosit hücreleri ise CD16 ekspresyonu ile tespit edildi. Monosit-trombosit ve granülosit-trombosit agregatlarını saptayabilmek için sırasıyla CD14+/CD42a+, CD16+/CD42a+ hücre gruplarının yüzdeleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between platelet activation, inhibition or adhesiveness in sickle cell crisis and the clinic of the disease. Materials and method: In this study, blood samples were taken from 30 patients with sickle cell anemia, who were followed up in Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Hematology, during the crisis period. As a control group, blood samples were taken from 30 healthy children without a chronic disease. Complete blood count and biochemistry parameters were studied in the patient and control groups. In addition, in order to prevent extracellular activation of platelets in the sample, blood sample was mixed with fixative solution to be equal to the amount of blood in it as soon as it was taken. The solution prepared for flow cytometric analysis was incubated with CD14, CD16 and CD42a monoclonal antibodies. Flow cytometry device was used to determine the granulocyte-platelet and monocyte-platelet aggregates in the whole blood sample. In flow cytometry analysis, monocytes were detected with strong CD14 expression and granulocyte cells were detected with CD16 expression. In order to detect monocyte-platelet and granulocyte-platelet aggregates, the percentages of CD14+/CD42a+, CD16+/CD42a+ cell groups were calculated, respectively.