5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu kapsamında belediyelerde iç denetim ve bir uygulama
Internal audit in municipalities and an implementation under the Public Financial Management and Control Law nr. 5018
- Tez No: 761853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU CELAYİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışmamız 5018 sayılı kamu mali yönetim ve kontrol kanunu çerçevesinde belediyelerde uygulanan iç denetim faaliyetleri hakkında bilgi vermek ve bir belediyede uygulanan iç denetim faaliyetini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın kavramsal bölümlerinin oluşturulmasında literatür taraması yönteminden yararlanılmıştır. Literatürde iç denetim, belediye, belediyelerde iç denetim kavramlarıyla ilgili kaynak taraması yapılarak çalışmaya aktarılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde durum analizi yöntemi kullanılarak bir belediyenin iç denetim faaliyetleri aktarılarak eksik ve hatalı olan kısımlar hakkında çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared in order to provide information about the internal audit activities implemented in municipalities within the framework of the public financial management and control law no. 5018 and to examine the internal audit activities implemented in a municipality. The literature review method was used in the creation of the conceptual parts of the research. In the literature, internal audit, municipality, internal audit concepts in municipalities were reviewed and transferred to the study. In the application part of the research, by using the situation analysis method, the internal audit activities of a municipality were conveyed and solutions were developed for the missing and faulty parts.