Z kuşağı'nda kişilik özelliklerinin girişimcilik eğilimi üzerine etkisi
The effect of personality characteristics on entrepreneurial tendencies in generation Z
  1. Tez No: 761871
  2. Yazar: CENKER DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde girişimcilik, yalnızca taşıdığı ekonomik değer nedeniyle değil, yarattığı refah gibi sosyal hayata katkıları nedeniyle de üzerinde önemle durulan bir araştırma konusu haline gelmiştir. Artan dünya nüfusuyla birlikte değişen ve gelişen tüketici ihtiyaçlarının karşılanması, istihdam yaratılması, yaşam standartlarının yükseltilmesi, toplumsal refahın artırılması ve iktisadi kalkınmada itici rol oynayan girişimcilik, güçlü bir ekonominin yapı taşlarındandır. Bu faydaları nedeniyle başarılı girişimciler ve bu girişimcilerin taşıdığı özellikler ön plana çıkmaya başlamıştır. Girişimcilik eğilimi kişisel ve çevresel birçok etkenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Kişilik özellikleri de girişimcilik eğilimini etkileyen önemli bir faktördür. Girişimcilerin taşıdıkları özellikleri bilmek, onları diğerlerinden ayıran özelliklerin neler olduğunu belirlemek ve Z kuşağını girişimciliğe iten faktörleri ortaya koymak bu çalışmanın çıkış noktası olmuştur. Bu doğrultuda üniversite öğrencilerine kuşaklar bağlamında girişimci kişilik özelliklerinin (risk almak, yenilik, başarı ihtiyacı, kontrol odağı ve belirsizliğe karşı tolerans) girişimcilik eğilimleri üzerine etkisi test edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Yozgat Bozok Üniversitesi İİBF'nde öğrenim gören 1378 öğrenci arasından rastgele yöntemle seçilen 400 öğrenciye yüzyüze anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışmada kullanılan başlıca analizler; betimleyici istatistikler, güvenilirlik analizleri, korelasyon analizi, t-testi, tek yönlü varyans (anova) analizi şeklindedir. Araştırma sonucunda risk alma eğilimi, başarı ihtiyacı ve kendine güven alt boyutunda girişimci kişilik özelliklerinin girişimcilik eğilimine olumlu yönde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, entrepreneurship has become a research topic that is emphasized not only because of its economic value, but also because of its contribution to social life such as the welfare it creates. Entrepreneurship, which plays a driving role in meeting the changing and developing consumer needs with the increasing world population, creating employment, raising living standards, increasing social welfare and economic development, is one of the building blocks of a strong economy. Because of these benefits, successful entrepreneurs and the characteristics of these entrepreneurs have started to come to important. Entrepreneurial tendency is formed by the combination of many personal and environmental factors. Personality characterıstıcs are also an important factor affecting the entrepreneurial tendency. Knowing the characteristics of entrepreneurs, determining what distinguishes them from others, and revealing the factors that push the Z generation to entrepreneurship have been the starting point of this study. The main purpose of this study, the effects of entrepreneurial personality's features (taking risk, being innovator, need of being successful, centre of control, self confidence and tolerance for uncertainty) on entrepreneurial tendencies were tried to be tested on university students in the context of generations. For this purpose, the data obtained by applying the survey method to 400 students randomly selected among 1378 students studying at Yozgat Bozok University İİBF. The obtained data were analyzed and interpreted in SPSS 22 program. The main analyzes used in the study; descriptive statistics, reliability analysis, correlation and regression analysis, t-test, one-way variance (anova) analysis. As a result of the research, it was concluded that the effect of personality traits on entrepreneurship tendency taking risk, need of being successful and self confidence.