Örgütlerde karanlık liderliğin ve duygusal emeğin, tükenmişlik sendromu ve öğrenilmiş çaresizlik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of dark leadership and emotional labor on burnout syndrome and learned helplessness in organizations
  1. Tez No: 761870
  2. Yazar: KÜBRA NUR ÖCALIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada örgütlerde karanlık lider ve duygusal emeğin, tükenmişlik sendromu ve öğrenilmiş çaresizlik üzerine etkisinin incelenmesini amaçlanmıştır. Çevrimiçi Anket Çalışması veri toplama tekniği ve Kartopu örnekleme yöntemi ile 165 kişilik örneklem üzerinden analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki bulgular için SPSS 22.0 ve LISREL 8.7 paket programları kullanılmıştır. 165 kişilik örneklem çapı ile yapılan çalışmada, katılımcılara ilişkin sosyodemografik özellikler betimsel olarak incelenmiştir. Ayrıca ölçeklerin geçerliliği ve güvenirliği sağlandıktan sonra yapısal eşitlik modeli ile belirlenen modelimizin hipotezleri test edilmiştir. Analiz sonuçlarında karanlık lider boyutlarından bezdiren davranışların tükenmişlik sendromu üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi olduğu ve samimiyetsiz davranış boyutunun öğrenilmiş çaresizlik üzerinde pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir. Duygusal emek boyutlarından yüzeysel ve samimi davranış boyutunun tükenmişlik sendromu üzerinde pozitif etkisi olduğu tespit edilirken, derin davranış boyutu ile duyarsızlaşma arasındaki ilişkinin negatif yönde etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca derin davranış boyutunun öğrenilmiş çaresizlik üzerinde pozitif yönde etkisi vardır. Tükenmişlik sendromu boyutlarından başarısızlık hissinin ve duyarsızlaşmanın öğrenilmiş çaresizlik üzerin de pozitif etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of dark leader and emotional labor on burnout syndrome and learned helplessness in organizations. Analysis was carried out on a sample of 165 people using the Online Survey Study data collection technique and Snowball sampling method. Findings in the study, SPSS 22.0 and LISREL 8.7 package programs were used. In the study conducted with a sample size of 165 people, the sociodemographic characteristics of the participants were analyzed descriptively. In addition, after the validity and reliability of the scales were ensured, the hypotheses of our model determined by the structural equation model were tested. In the analysis results, it was determined that harassing behaviors from the dark leader dimensions had a positive and significant effect on the burnout syndrome, and the insincere behavior dimension had a positive effect on learned helplessness. It has been determined that the superficial and sincere behavior dimension, which is one of the emotional labor dimensions, has a positive effect on the burnout syndrome, while the relationship between the deep behavior dimension and depersonalization has a negative effect. In addition, the deep behavior dimension has a positive effect on learned helplessness. It has been determined that the feeling of failure and depersonalization, which are the dimensions of burnout syndrome, have a positive effect on learned helplessness.