İşletmelerde dijitalleşmeye yönelik olarak kurumsal yönetim çerçevesinin oluşturulması: Küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerine bir araştırma
Establishing a corporate governance framework for digitalization in businesses: A study on small and medium-sized enterprises
- Tez No: 761879
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KASIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ortalama son 15 yıldır gündemimize yerleşen endüstri 4.0 kavramı ve buna bağlı olarak dijitalleşen dünya, işletmelerinde iş yapma şeklini ve iş yapma araç gereçlerini değiştirmiştir. Dijitalleşemeyen şirketlerin dijitalleşen şirketlere göre daha geride kalacağı yapılan bütün araştırmalarda görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, işletmelerde dijital yönetim çerçevesinin oluşturulmasıyla ilgili örnek model sunmak ve yine aynı model kapsamında KOBİ statüsünde olan bir işletmenin dijital dönüşümünü analiz etmektir. Bu bağlamda, KOBİ olan ve 25 yıldır dar dokuma sektöründe hizmet eden Tekiş Lastik şirketinin, dijital yönetim çerçevesini uygulaması sonucu değişimleri belirleyebilmek için personele 20.08.2020 öncesi ve 15.03.2022 itibariyle dijital durum olmak üzere iki farklı anket yöneltilmiştir. Anketten alınan veriler analiz edilmiş analiz sonucu ulaşılan bilgilere göre, şirket; operasyonel, insan kaynakları, strateji, inovasyon, teknoloji ve müşteri ilişkileri bağlamında 20.08.2020 öncesine göre günümüzde önemli ilerlemeler katettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of industry 4.0, which has been on the page for the last 15 years, and the digitalization of the world depending on it, have changed the way of making business, tools and construction of it. Researches clearly show that not digitalized companies will be left behind by digitalized companies. This study aims to present a sample model for establishing a digital management framework in enterprises and analyze the digital transformation of a business with SME status within the scope of the same model. In this context, to determine the changes as a result of the application of the digital management framework of Tekiş Lastik Company, which is an SME and has been serving in the narrow weaving sector for 25 years, two different questionnaires were asked to the employees, as digital status before 20.08.2020 and as from 15.03.2022. The data obtained from the survey were analyzed that in the context of the company's operational, human resources, strategy, innovation, technology and customer relations, it has been observed that significant progress has been made until today compared to 20.08.2020.