70 yaş ve üzeri erkeklerde FRAX skorları ve DEXA ölçümleriyle belirlenen T skoru düzeyleri ve bu düzeylerle ilişkili faktörlerin analizi
T-score levels determined by DEXA measurements and FRAX scores and analysis of the factors related to these levels for men 70 and over age
- Tez No: 761896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ERDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Osteoporoz, düşük kemik mineral yoğunluğu (KMY), bozulmuş kemik mikromimarisi/mineralizasyonu ve/veya azalmış kemik gücü nedeniyle kemikte kırılma riskini arttıran bir kemik bozukluğudur. 70 yaş ve üzeri erkeklerde morbidite ya da mortalite oluşturabilecek kırıkların engellenmesi amacıyla osteoporoz araştırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda Kafkas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne başvuran 83 erkek hastada osteoporoz tanısına yönelik biyokimyasal, hormonal ve DEXA ölçüm sonuçları ile kırık riskinin tespitinde kullanılan FRAX skorları kaydedilerek verilerin SPSS 21.0 programı ile istatistiksel analizi yapıldı. Hastaların yaş ortalaması 76,62 ± 4,73 yıl (minimum:70, maksimum:89 yıl); kilo ortalaması 79,15 ± 14,95 kg (min:54, max:123 kg); boy ortalaması 168,16 ± 7.431 cm (min:152, max:186); VKİ (vücut kitle indeksi) ortalaması 27,91 ± 4,56; 10 yıllık major osteoporotik kırık risk ortalaması 6,33 ± 2,48; 10 yıllık kalça fraktürü risk ortalaması 2,37 ± 1,72; L1-4 T Skoru ortalaması -0,14 ± 1,91 ve Femur Boynu T Skoru ortalaması 1,25 ± 1,27 -şeklinde saptanmıştı. Hastaların DEXA ile FRAX skoru değerlendirme sonuçları korelasyonu istatistiksel anlamlılık göstermişti. Sonuç olarak, diğer klinik risk faktörleri kırık riskine bağımsız olarak katkıda bulunacağı için sadece DEXA sonuçları ile değil, tüm risk faktörlerinin birlikte değerlendirildiği FRAX (Fracture Risk Assessment Tool, Kırılma Riski Değerlendirme Aracı Modeli) skorunun osteoporoz teşhisinde daha yol gösterici sonuçlar verebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a bone disorder that increases a person's risk of fracture due to low bone mineral density (BMD), impaired bone microarchitecture/mineralization, and/or decreased bone strength. There is a need to investigate osteoporosis in order to prevent fractures that may cause morbidity or mortality in men aged 70 and over. In our study, biochemical, hormonal and DEXA measurement results for the diagnosis of osteoporosis and FRAX scores used in the determination of fracture risk were recorded in 83 male patients who applied to the Internal Medicine Clinic of the Caucasus Training and Research Hospital, and statistical analysis of the data was performed with the SPSS 21.0 program. The mean age of the patients was 76,62 ± 4,73 years (minimum: 70, maximum: 90 years); weight mean 79,15 ± 14,95 kg (min:54, max:123 kg); average height 168,16 ± 7.43 cm (min: 152, max: 186); The mean BMI was 27,91 ± 4,56; the mean value of major osteoporosis was 6,33 ± 2,48; mean hip fracture score was 2,37 ± 1,72; The mean of the L1-4 T Score was -0,14 ± 1,91, and the mean of the Femur Neck Score was -1.25 ± 1.27. The correlation of patients' DEXA results and FRAX risk assessment results showed statistical significance. As a result, we think that FRAX fracture risk results, where all risk factors are evaluated together, not only DEXA results, can provide more guiding results in the diagnosis of osteoporosis, since other clinical risk factors will contribute to the fracture risk independently.