İnflamatuar bağırsak hastalıklarında hastalık aktivitesinin değerlendirilmesinde elastografinin yeri
The role of elastography in the evaluation of disease activity in inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 761898
  2. Yazar: EMRE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİNDORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmamızda yaş ve cinsiyet açısından benzer olan remisyonda ve aktif inflamatuar bağırsak hastalarını bağırsak elastografi tekniği ile değerlendirmeyi ve hastalık aktivitesinin değerlendirilmesinde ultrason-elastografinin (UE) etkinliğini ölçmeyi hedefledik. GİRİŞ: İnflamatuar bağırsak hastalığı(İBH), temelde ülseratif kolit (ÜK) ve crohn hastalığı (CH)'nı içeren intestinal mukozanın kronik inflamasyonu ile beraber relaps ve remisyonlarla seyreden hastalıkları tanımlar. İBH tanısının konulmasında, aktivite ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesinde belirli parametreler kullanılmaktadır. İBH gibi kronik bağırsak hastalıklarının değerlendirilmesinde invaziv olmayan değerlendirme teknikleri teşhis ve takipte önemli bir rol oynamaktadır. Bu amaçla radyasyon içermeyen, invaziv olmayan bir yöntem olarak kullanılan UE'nin kullanımı yaygınlaşmaktadır. UE ile bağırsak fibrozisi ve İBH aktivitesi değerlendirilebilir. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Tek merkezde gerçekleştirilen prospektif tanımlayıcı bu çalışmaya 01.05.2021-01.05.2022 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji polikliniğine ayaktan başvuran 38 ÜK, 22 CH hastası dahil edilerek onamları alındı. ÜK hastalarının hastalık aktiviteleri Mayo klinik aktivasyon skorlaması, TWS ve EAİ ile değerlendirilirken, CH hastalarının hastalık aktivasyonu CHAİ ve HBİ ile değerlendirildi. Hastalar aktivitesine göre gruplandırıldı. Hastalara alanında tecrübeli bir radyolog tarafından 2D-SWE tekniği ile tutulan bağırsak segmenti değerlendirilerek kilopaskal(kPa) cinsinden değeri kaydedildi. Kolmogorov-Smirnov ve Mann-Whitney-U testleri istatistiksel analiz için kullanıldı. Tanısal doğruluk için eşik değer (cut-off value) ROC eğri analizi ve 'Youden Endeksi' ile belirlendi. BULGULAR: Hastalarda 2D-SWE ile edinilen kPa cinsinden sertlik değerlerinin transabdominal US ile ölçülen bağırsak duvar kalınlığı ve hastalık aktivasyon skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. SONUÇ: 2D-SWE İBH'da hastalık aktivasyonu değerlendirilirken diğer klinik göstergeler ile birlikte kullanılabilecek bir tekniktir. Non-invaziv ve ucuz bir yöntem olan 2D-SWE'nin yaygın olarak kullanılabilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to evaluate patients with remission and active inflammatory bowel disease, who are similar in terms of age and gender, with the intestinal elastography technique and to measure the effectiveness of ultrasound-elastography(UE) in the evaluation of disease activity. INTRODUCTION: Inflammatory bowel disease(IBD) defines diseases that progress with relapses and remissions with chronic inflammation of the intestinal mucosa, mainly including ulcerative colitis(UC) and Crohn's disease(CD). Specific parameters are used in the diagnosis of IBD and the evaluation of activity and treatment results. In the review of chronic intestinal disorders such as IBD, non-invasive assessment techniques play an essential role in diagnosis and follow-up. For this purpose, the use of UE, a non-radiation-free, non-invasive method, is becoming widespread. Intestinal fibrosis and IBD activity can be evaluated with UE. MATERIAL AND METHODS: In this prospective descriptive study performed in a single center, 38 UC and 22 CD patients who applied to the Gazi University Medical Faculty Gastroenterology outpatient clinic between 01.05.2021 and 01.05.2022 were included, and their consent was obtained. Disease activities of UC patients were evaluated by Mayo clinical activation score, TLW, and EAI, while CDAI and HBI evaluated disease activation of CD patients. Patients were grouped according to their activity. The intestinal segment held by an experienced radiologist with the 2D-SWE technique was estimated, and its value in kilopascal(kPa) was recorded. Kolmogorov-Smirnov and Mann-Whitney-U tests were used for statistical analysis. ROC curve analysis and the 'Youden Index' determined the cut-off value for diagnostic accuracy. RESULTS: A statistically significant correlation was found between the stiffness values in kilopascals obtained with 2D-SWE, intestinal wall thickness measured by transabdominal us, and disease activation scores. CONCLUSION: 2D-SWE is a technique that can be used in conjunction with other clinical indicators when assessing disease activation in IBD. More studies are needed for the widespread use of 2D-SWE, a non-invasive and inexpensive method.