Grade3 endometrioid tip endometrium kanseri ile berrak hücreli ve seröz tip endometrium kanserlerinin klinikopatolojik ve sağ kalım açısından karşılaştırılması ve sağ kalımı etkileyen prognostik faktörlerin incelenmesi
Clinicopathological and survival comparison of grade 3 endometrioid TYPE endometrium cancer with clear cell carcinoma and serous TYPE endometrium carcinoma and investigation of diagnostic factors affecting the survival
- Tez No: 761906
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
özet Amaç: Grade 3 endometrioid tip endometrium kanseri ile berrak hücreli ve seröz tip endometrium kanserinin klinikopatolojik ve sağkalım açısından benzerliğinin karşılaştırılması ve sağ kalımı etkileyen prognostik faktörlerin incelenmesi Materyal ve Metod: Çalışmamıza Haziran 2007 ile Eylül 2019 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Eylül 2019 ile Nisan 2022 yılları arasında Ankara Şehir Hastanesi'nde tanı almış berrak hücreli, seröz ve grade 3 endometrioid tip endometrium kanseri tanısı almış 207 adet hasta dahil edildi. Hastaların medikal kayıtlarından demografik, klinik, cerrahi ve patolojik özellikleri belirlenip analiz edildi. Hastaların sonuçlarından patologlar tarafından incelenip raporlanan grade, tümör boyutu, myometriyal invazyon derinliği, lenf nodu metastazı (pelvik, paraaortik), servikal tutulum, adneksiyal metastaz, uterin serozal tutulum, sitoloji ve LVSI özellikleri değerlendirildi. Seröz ve berrak hücreli ile grade 3 endometrioid tip olmak üzere iki gruba ayrılarak yaş, CA125, evre, yapılan cerrahi, tümör boyutu, myometriyal invazyon derinliği, servikal tutulum, adneksiyal metastaz, uterin serozal tutulum, sitoloji ve LVSI gibi klinik ve demografik özellikler yönünden univaryan-multivaryan analizlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 207 hastanın yaş ortalaması 63,3±9,3 idi. Her iki grup arasında yaş ortalaması açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Grade 3 endometrioid grubun erken evre olma oranı (%66,3) ile seröz/berrak hücreli grubun erken evre olma oranından (%44,9) anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,002). Grade 3 Endometrioid grubunda olanların adneks tutulum görülme oranı (%13,5) Seröz/berrak hücreli grubunda olanların oranından (%31,4) anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p=0,003). Grade 3 Endometrioid grubunda olanların uterin serozal tutulum görülme oranı (%10,1) Seröz/berrak hücreli grubunda oranından (%22) anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p=0,023). Grade 3 Endometrioid grubunda olanların LN metastazı görülme oranı (%20,2) Seröz/berrak hücreli grubunda olanların oranından (%43,2) anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p=0,001). Grade 3 Endometrioid grubunda olanların batın metastazı görülme oranı (%9) Seröz/berrak hücreli grubunda olanların oranından (%28) anlamlı şekilde düşük bulunmuştur x (p=0,001). Gruplar arasında servikal tutulum (p=0,153), lenfovasküler boşluk invazyonu (p=0,617), izole pelvik LN (p=0,263), izole paraaortik LN (p=0,195) ve myometriyal invazyon derinliği (p=0,908) açısından anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of grade 3 endometrioid type endometrial cancer and clear cell and serous type endometrial cancer in terms of clinicopathological and survival and examination of prognostic factors affecting survival. Materials and Methods: Our study included 207 patients diagnosed with clear cell, serous and grade 3 endometrioid endometrial cancer diagnosed in Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital between June 2007 and September 2019 and in Ankara City Hospital between September 2019 and April 2022. Demographic, clinical, surgical and pathological characteristics of the patients were determined and analyzed from their medical records. Grade, tumor size, depth of myometrial invasion, lymph node metastasis (pelvic, paraaortic), cervical involvement, adnexal metastasis, uterine serosal involvement, cytology, and LVSI were evaluated from the results of the patients, which were reviewed and reported by the pathologists.It is divided into two groups as serous and clear cell and grade 3 endometrioid type, and it is univariate in terms of clinical and demographic features such as age, CA125, stage, surgery performed, tumor size, depth of myometrial invasion, cervical involvement, adnexal metastasis, uterine serosal involvement, cytology and LVSI compared with multivariate analyzes. Results: The mean age of 207 patients included in the study was 63.3±9.3 years. There was no significant difference between the two groups in terms of mean age. The early stage rate of the grade 3 endometrioid group (66.3%) was significantly higher than the early stage rate of the serous/clear cell group (44.9%) (p=0.002). The incidence of adnexal involvement in the Grade 3 Endometrioid group (13.5%) was found to be significantly lower than the rate in the serous/clear cell group (31.4%) (p=0.003). The incidence of uterine serosal involvement in the Grade 3 Endometrioid group was found to be significantly lower (10.1%) than the rate in the serous/clear cell group (22%) (p=0.023). The incidence of LN metastasis in the Grade 3 Endometrioid group (20.2%) was significantly lower than the rate in the serous/clear cell group (43.2%) (p=0.001). The incidence of abdominal metastasis in the Grade 3 Endometrioid group (9%) was significantly lower than the rate in the serous/clear cell group (28%) (p=0,001). There xii was no significant difference between the groups in terms of cervical involvement (p=0.153), lymphovascular space invasion (p=0.617), isolated pelvic LN (p=0.263), isolated paraaortic LN (p=0.195) and myometrial invasion depth (p=0.908).