Derin boyun enfeksiyonlarında anestezi yönetimi; 10 yıllık deneyim
Anesthesia management in deep neck infections; 10 years of experience
- Tez No: 761905
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAYSAL YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Derin boyun enfeksiyonları (DBE) tanı ve uygun tedavide geç kalındığında ciddi komplikasyonları olan ölümcül bir hastalık grubudur1. Düşük sosyo-ekonomik düzey, diabetes mellitus, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar DBE için predispozan faktör olarak sayılabilir2. DBE etiyolojisinde yaşlılarda en çok sebep diş ve tükürük bezi kaynaklı enfeksiyonlar iken gençlerde diş ve parotis bezi kaynaklı enfeksiyonlar ilk sırayı almaktadır3. DBE tedavisinde oral veya IV antibiyotik, iğne ile apse aspirasyonu, cerrahi drenaj ve multidisipliner yakın gözlem önemli yer tutmaktadır4–6. Özellikle gecikmiş DBE hastalarında hem cerrahi drenaj amaçlı anestezi indüksiyonu hem de havayolu güvenliğinin idamesi anestezistler için zorluk teşkil etmektedir 7,8. DBE' de havayolu yönetimi; gelişen teknoloji ile beraber video laringoskop, fiberoptik laringoskop yeniden dizayn edilen bleydler gibi yeni araçlar üretilmesine rağmen anestezi doktorlarını zorlamaya devam etmektedir5,7–9. Bu çalışmada hastanemizde DBE nedeniyle 2012-2021 yılları arasında cerrahi geçirmiş hastalar retrospektif olarak tarandı. Çalışmamızın primer amacı DBE' li hastalar için optimal bir havayolu yönetim şekli oluşturmaktı, bunun yanında demografik veriler, enfeksiyon kaynağı, yatış öncesi antibiyotik kullanım öyküsü, ilk belirti ve bulgular, tanı yöntemi, yayılım alanları, havayolu obstrüksiyonu varlığı, kültür sonuçları, antibiyotik kullanım gün sayısı, komplikasyon, havayolu yönetim şekli ve süresi, yoğun bakım takip süresi, mortalite bilgileri dökümente edildi.
Özet (Çeviri)
Deep neck infections (DNI) are a fatal group of disease with serious complications when they are late in diagnosis and appropriate treatment1. Low socio-economic status, diabetes mellitus, diseases that weaken the immune system can be considered as predisposing factor for DNI2. In the ethiology of DNI, the most causes are infections of teeth and salivary gland in elderly, while infections caused by tooth and parotid gland in young people take the first place3. In the treatment of DNI, oral or IV antibiotics, abscess aspiration with needle, surgical drainage and multidisciplinary close observation have an important place4–6. Especially in delayed DNI patients, both anesthesia induction for surgical drainage purposes and the maintenance of airway safety constitute difficulties for anesthesists7,8. Despite the production of new tools such as new blades, buigies, video laryngoscopes, fiberoptic laryngoscopes Airway management in DBE patients continues to force anesthesia doctors5,7–9. In this study, patients who had undergone surgery for DBE were reviewed retrospectively by scanning 10-year data in our clinic. The primary aim of our study was to create an optimal airway management style for patients with DBE, additionally demographic data, source of infection, history of antibiotic usage, first signs and symptoms, methods of diagnosis, spread areas, culture results, number of days of antibiotic usage and presence of airway obstruction, complications, airway management type, duration of intensive care follow-up and mortality informations were documented.