Serum EDP seviyesinin; erektil disfonksiyon'da tanısal değerinin araştırılması ve penil kavernozal EDP düzeyi ile ilişkisi
Serum EDP level investigation of diagnostic value in erectile dysfunction and its relationship with penile cavernosal EDP level
  1. Tez No: 761908
  2. Yazar: YİĞİT CAN FİLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SEMERCİÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Elastik liflerin parçalanmasıyla ortaya çıkan elastin türevli peptitler (EDPs) çok çeşitli biyolojik aktiviteler sergilemektedir. Çeşitli vasküler patolojileri olan hastalarda serum EDPs seviyelerinde artış olduğu görülmüştür. Erektil disfonksiyon (ED), günümüzde endotel disfonksiyonunun neden olduğu düşünülen yaygın vasküler bozukluklardan biridir. Bu bağlamda, teorik olarak, serum EDPs seviyesi, ED'nin teşhisi ve prognozu için umut verici yeni bir belirteç olabilir. Prospektif olarak tasarlanan bu çalışma ile hipotezimizi test ettik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 50'si ED'li (%51,5), 47'si kontrol (%48,5) olmak üzere toplam 97 erkek dahil edildi. ED tanısı ve derecesi Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi-5 (IIEF-5) skoruna göre belirlendi. ED ve kontrol gruplarının serum örneklerinde periferik venöz EDPs ve seks hormonlarının seviyeleri belirlendi. Ek olarak, ED grubunda kavernozal kan EDPs serum seviyeleri de belirlendi. Gruplar arasında periferik kan seks hormon seviyeleri ve EDPs düzeyleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. ED grubunda, periferik ve kavernozal kan örneklerindeki potansiyel EDPs farkı da araştırıldı. Ayrıca serum EDPs düzeyi ile IIEF-5 skoru arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Hasta özellikleri ve serum seks hormon profilleri açısından gruplar benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Elastin-derived peptides (EDPs) from breakdown of elastic fibers display a wide range of biological activities and its increased serum levels are observed in patients with several vascular pathologies. Erectile dysfunction (ED) is one of the prevalent vascular disorder that is now thought to be caused by endothelial dysfunction. In this regard, theoritically, serum EDPs may be a novel promising marker for the diagnosis and prognosis of ED. Herein, we tested our hypothesis with a prospectively designed study. Materials and Methods: A total of 97 men, 50 had ED (51.5%) and 47 were control (%48.5), were included to the study. The diagnose and degree of ED was determined according to the International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5) score. Levels of peripheral venous EDPs and sex hormones were determined in serum samples of the ED and control groups. Additionally, serum levels of cavernosal blood EDPs were also determined in the ED group. Peripheral blood sex hormones and EDPs levels were compared statistically between the groups. In the ED group, potential difference in the peripheral and cavernosal blood samples was investigated, as well. Moreover, we investigated the correlation between serum levels of EDPs and IIEF-5 score. Results: The groups were similar in terms of patient characteristics and serum sex hormone profiles.