Lenfoma tanılı hastalarda gemsitabin bazlı ve/veya bendamustin bazlı tedavi etkinliği
Gemcitabine-based and/or bendamustine-based therapy efficacy in patients with lymphoma
- Tez No: 761922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MERTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Lenfomalar, lenfositlerin klonal proliferasyonundan kaynaklanan bir hastalık grubudur. Tüm dünyada insidansı artmaktadır. Hodgkin lenfoma (HL) ve non-Hodgkin lenfoma (NHL) olarak ikiye ayrılır. Tanı için eksizyonel biyopsi gereklidir. Tedavi lenfomanın histolojik tipi, evresi ve prognostik faktörlere bağlı olarak düzenlenir. Gemsitabin, bir sitidin analoğudur. Relaps/refrakter HL ve NHL'de etkin bulunmuştur. Bendamustin, allkilleyici ajanlar grubunda yer alır. Kronik lenfositik lösemi, multipl miyelom, HL, diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL), foliküler lenfoma (FL), marjinal zon lenfomada (MZL) endikasyon almıştır. Çalışmamızın amacı lenfoma tanılı hastalarda gemsitabin bazlı ve/veya bendamustin bazlı tedavi etkinliğini araştırmaktır. Çalışmaya, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'nda takip edilen gemsitabin bazlı ve/veya bendamustin bazlı tedavi alan lenfoma tanılı 44 hasta dahil edildi. Hastalar NHL ve HL olarak iki gruba ayrıldı. Verilen tedavilerin hangi grupta daha etkin olduğu, NHL tanılı hastaların indolent ya da agresif seyirli alt tipe sahip olmasının tedaviye yanıt durumunu nasıl değiştirdiği ve progresyonsuz sağkalıma olan etkisi retrospektif olarak araştırıldı. Verilerin analizinde ki-kare analizi (Pearson Chi-kare), Shapiro Wilk testi, student t testi, Kaplan-Meier analizi, Log Rank (Mantel-Cox) analizi ve SPSS 22 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Lymphomas are a group of diseases arising from the clonal proliferation of lymphocytes. Its incidence is increasing all over the world. It is divided into Hodgkin lymphoma (HL) and non-Hodgkin lymphoma (NHL). Excisional biopsy is required for diagnosis. Treatment depends on the histological type, stage and prognostic factors of the lymphoma. Gemcitabine is a cytidine analogue. Effective in relapsed/refractory HL and NHL. Bendamustine belongs to the group of alkylating agents. It is indicated in chronic lymphocytic leukemia, multiple miyeloma, HL, diffuse large B cell lymphoma (DBBHL), follicular lymphoma (FL), marginal zone lymphoma (MZL). The aim of our study is to investigate the effectiveness of gemcitabine-based and/or bendamustine-based treatment in patients with lymphoma. Forty-four patients diagnosed with lymphoma who received gemcitabine-based and/or bendamustine-based treatment in the Department of Hematology, Faculty of Medicine, Fırat University were included in the study. Patients were divided into two groups as NHL and HL. İnvestigated retrospectively in which group the given treatments were more effective, how the indolent or aggressive subtype of patients with NHL changed the response to treatment and its effect on progression-free survival. Chi-square analysis (Pearson Chi-square), Shapiro Wilk test, student t test, Kaplan-Meier analysis, Log Rank (Mantel-Cox) analysis and SPSS 22 package program were used in the analysis of the data.