Female employment and intimate partner violence: Revisiting the impact of Syrian refugee inflows to Turkey
Kadın istihdamı ve ev içi şiddet: Suriyeli mülteci akınlarının Türkiye'ye etkisinin yeniden incelenmesi
- Tez No: 761928
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kadına yönelik ev içi şiddet, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2008 ve 2014 yıllarında gerçekleştirdiği Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Anketlerine göre, Türkiye'de senelik yaklaşık her üç kadından birini ekleyen önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Bu çalışma, 2012 yılından itibaren etkili olan Suriyeli mültecilerin Türkiye illerine yerleşimlerini kadın istihdamı üzerinde etkili bir dışsal şok olarak kullanarak kadın istihdamı ve aile içi şiddet arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu amaçla, öncelikle aynı metodolojiyi kullanarak Türkiye'de kadına yönelik aile içi şiddette“enstrümantal şiddet teorileri”nin, kadına yönelik şiddetin eşlerin gelir elde etmek amacıyla şiddet uygulaması sebebiyle kadın istihdamıyla beraber artması, geçerli olduğu sonucuna ulaşan Erten ve Keskin (2021)'in sonuçlarını tekrarladım. Erten ve Keskin'in de kullandığı bir mesafe bazlı aracı illerdeki Suriyeli mültecilerin yerlilere oranı için bir araç değişken olarak kullanarak Suriyeli mültecilerin yerleşim bölgelerindeki kadına yönelik eş şiddetini azaltmadığını göstermek için (i) bölgesel trendler hesaba katıldığında etkilerin ortadan kalktığını, (ii) mülteciler çoğunlukla kentsel bölgelere yerleştiği halde kırsal veya kentsel yerleşimlerde benzer etkilerin bulunduğunu ve (iii) etkilerin kadının son yılda veya genel olarak şiddet görmesi üzerinde eşit derecede bulunduğunu gösterdim.
Özet (Çeviri)
Intimate Partner Violence (IPV) continues to be a major problem in Turkey, affecting almost one in three women yearly, according to the National Survey on Domestic Violence Against Women (NSDVW) surveys conducted by the Turkish Statistical Institute (TurkSTAT) in 2008 and 2014. With this thesis, I examine the effects of female employment on IPV through an exogenous shock effective from 2012 onwards, namely the settlement of Syrian refugees in Turkish provinces. To that end, I first replicated the findings of Erten and Keskin (2021, henceforth EK), claiming that the arrival of Syrian refugees decreased IPV in Turkish provinces receiving them. Their explanation for this phenomenon was that the“instrumental theories of violence,”IPV against women being positively correlated with female employment due to rent extraction purposes by their spouses, were prevalent. By employing the same Instrumental Variables (IV) methodology as EK using a distance-based instrument to account for the Syrian refugee to native population ratio in Turkish provinces, I show that the settlement of Syrian refugees, in fact, did not have a significant negative impact on IPV in Turkish provinces when accounted for the regional trends. Furthermore, I show that even if it did, we cannot conclude that it was through the effect on female employment.