Kastamonu'nun bütünleşik tabiat turizmi seçenekleri: Glamping, orman banyosu, iklim terapisi ve dijital detoks
Kastamonu's combined nature tourism options: Glamping, forest bathing, climate therapy, and digital detox
- Tez No: 951917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDOĞAN AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günden güne gelişmekte olan turizm olayında önemli bir yer tutan tabiat turizmi, çekim gücü yüksek bir turizm çeşididir. Doğa ile iç içe olmak, eşsiz deneyimler kazanmak ve rahatlamak gibi amaçlarla tercih edilmektedir. Tabiat turizmi faaliyetlerinin bir parçası olarak glamping, orman banyosu, iklim terapisi ve dijital detoks gibi faliyetler turistler için bir motivasyon kaynağı oluşturmaktadır. Bu tür aktiviteler, insanlar için doğal çevrede dinlenme, enerji toplama, verimli yaşam alanları oluşturma ve zihinsel pozitif doygunluk hissi elde etme gibi birçok faydalı sonuca katkı sağlamaktadır. Kastamonu doğal mirası ve 693 bin hektarlık orman varlığı ile Türkiye'nin en geniş verimli ormanlarına ev sahipliği yapan iller arasında bulunmaktadır. Bu bağlamda tabiat turizmine olanak sağlayacak zengin doğal miras Kastamonu'daki tabiat turizmi potansiyelinin önemini ortaya koymaktadır. Tabiat turizmi içerisinde yeni nesil ürünler olarak öne çıkan glamping, orman banyosu, iklim terapisi ve dijital detoks faaliyetlerinin yüksek katma değer yaratmada oynayabileceği role koşut araştırma konusu olarak seçilmiştir. Bu bağlamda çalışma, Kastamonu'da glamping, orman banyosu, iklim terapisi ve dijital detoks faaliyetlerini geliştirmeyi; bu faaliyetler için uygun alanları belirlemeyi, seçilen alanları turistik cazibe merkezlerine dönüştürerek bütünleşik olarak sunmayı ve bu hususta bir model önererek özgün bir niş pazar oluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca anılan turizm faaliyetlerine ilişkin mevcut durumun tespit edilip olumsuzluk yaratan ve yaratması olası durumlar için önlemlerin alınması ve paydaşlara duyurularak erken bir farkındalık yaratılması da hedeflenmiştir. Araştırma amaçlarına ulaşabilmek amacıyla öncelikle literatür taraması yapılmış elde edilen verilerin yardımı ile bir görüşme formu oluşurulmuştur. Yüz yüze yürütülen görüşmelerle veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler nitel araştırma programı MAXQDA 20 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, Kastamonu'nun glamping, orman banyosu, iklim terapisi ve dijital detoks olarak nitelenen yeni nesil tabiat turizmi potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu ve gelişim avantajına sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Nature tourism, which is a tourism phenomenon that develops day by day and has an important place, is a type of tourism with a high attraction power. It is preferred for purposes such as being in harmony with nature, gaining unique experiences, and relaxing. As part of nature tourism activities, events such as glamping, forest bathing, climate therapy, and digital detox serve as sources of motivation for tourists. These types of activities contribute to many beneficial outcomes for individuals, such as resting in natural environments, renewing energy, creating efficient living spaces, and achieving a sense of mental and emotional satisfaction. Kastamonu, with its natural resources and 693,000 hectares of forest area, is among the provinces in Türkiye that host the most extensive and fertile forests. In this context, the rich natural heritage that enables nature-based tourism reveals the significance of Kastamonu's potential in this area. The new generation products within nature tourism, namely glamping, forest bathing, climate therapy, and digital detox, have been selected as the subject of this research due to their potential to create high added value. Accordingly, this study aims to develop glamping, forest bathing, climate therapy, and digital detox activities in Kastamonu; to identify suitable areas for these activities; to transform selected locations into touristic attraction centers and to present them in an integrated manner; and to propose a model that would create a unique niche market in this regard. In addition, the study aims to determine the current state of the aforementioned tourism activities, to take precautions against negative or potentially adverse situations, and to inform stakeholders in order to create early awareness. To achieve the research objectives, a literature review was first conducted and, with the help of the data obtained, an interview form was created. Data were collected through face-to-face interviews. The collected data were analyzed using the qualitative research software MAXQDA 20. The research findings reveal that Kastamonu possesses a remarkably high potential for next-generation nature- based tourism types such as glamping, forest bathing, climate therapy, and digital detox, along with a significant development advantage.