Tarım ve hayvancılıkta doğrusal çıkarsama yöntemi (kantil regresyon analizi) üzerine bir uygulama
Linear inference method in agriculture and livestock an application on (quantile regression analysis)
  1. Tez No: 761962
  2. Yazar: BAHAR ARSAN AYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT MİRTAGİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Cevap, sonuç veya bağımlı değişken olarak alınan değişkenle, açıklayıcı (bağımsız) değişken veya değişkenler olarak alınan özellikler arası ilişkileri belirlemek üzere kurulan doğrusal veya doğrusal olmayan modeller, genel olarak Regresyon modelleri olarak adlandırılır. Basit veya Çoklu doğrusal regresyon modellerinde parametre tahmini, çoğunlukla En Küçük Kareler (EKK) yöntemi ile yapılır. Ancak bu yöntem için bazı varsayımların sağlanması gerekmektedir. Bu varsayımların sağlanmaması durumlarında, alternatif yöntemlerden birisi olan Kantil regresyon kullanılabilir. Kantil regresyon modeli, açıklayıcı veya bağımsız değişken seti ile bağımlı değişkenin, araştırıcı tarafından özel olarak belirlenmiş persentil veya kantilleri arasındaki ilişkiyi modellemeye çalışır. Bu çalışmada, Kantil regresyon yöntemine ilişkin genel bilgiler verilmiş ve 2 farklı örneklem genişliği ve değişken sayısı ile 4 farklı kantil oranı kombinasyonunda uygulama yapılarak, Kantil regresyon ve Standart Çoklu regresyon analizinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Linear or non-linear models, which are conducted to determine the relationships between the variable considered as response, outcome or dependent variable, and the traits considered as explanatory (independent) variable or variables, are generally called Regression models. Parameter estimation in Simple or Multiple linear regression models is mostly performed by the Least Squares method. However, some assumptions must be provided for this method. In cases where these assumptions are not met, one of the alternative methods, quantile regression, can be used. The quantile regression model attempts to model the relationship between the set of explanatory or independent variables and the percentile or quantiles of the dependent variable, which were specifically determined by the researcher. In this study, general information about the Quantile regression method was given and the results obtained from the Quantile regression and standard multiple regression analysis were evaluated by applying the combination of 2 different sample sizes and number of variables and 4 different quantile ratios