Development of borides/borates for energy storage devices
Borür ve boratların enerji depolama sistemleri için geliştirilmesi
  1. Tez No: 761961
  2. Yazar: DORUK BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADRİ AYDINOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Energy, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Metal sülfat, oksit, fosfat ve titanat formunda malzemelerin enerji depolama sistemlerinde anotta ve katotta aktif malzeme olarak kullanılması üzerine çalışmalar yıllardır yapılmaya devam ediyor. Son dönemde borür ve boratlar da bu konuda araştırma yapanların dikkatini çekti. Bu çalışmada yeni bir malzeme sınıfının enerji depolama uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilmesi için metal (Fe, Co, Mn, ve V) borür ve (Mn ve Y) boratlarının sentezi ile karakterizasyonu yapıldı. Elde edilen malzemeler aktivitelerini anlamak için lityum iyonda test edildi. Malzemelerin kimyasal ve yapısal analizleri x-ışınları kırınım spektroskobu ve tarayıcı elektron mikroskobu ile yapıldı. Hücrelerin elektrokimyasal karakterizasyonu 20 mA/g akım yoğunluğunda mangan borürün 576.80 mAh/g ile en yüksek ilk desarj spesifik kapasitesine, itriyum boratın ise en düşük olan 78.54 mAh/g spesifik kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. Tüm numunede 20 mA/g akım yoğunluğunda yapılan elli çevrimden sonra kapasite düşüşü gözlenmiştir ve arasında en yüksek kapasite korunumunun % 85.37 ile vanadyum borüre ait olduğu hesaplanmıştır. Ek olarak numunelere döngüşümlü voltametri uygulanmış ve tüm örneklerin 0.74 V civarında katı elektrolit arayüzü oluşturduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
For many years, materials in the form of metal sulfides, oxides, phosphates, and titanates have been developed as cathode and anode active materials to be used in energy storage devices. Borides and borates, recently, attracted the attention of researchers in this field. In this study, for the development of a new class of materials for energy storage applications, synthesis and characterization of metal (Fe, Mo, Mn, and V) borides and (Mn, and Y)borates were carried out. The obtained materials were tested for their activity in lithium-ion batteries. Chemical and structural analysis were performed using X-ray diffraction spectroscopy, and scanning electron microscopy. Electrochemical characterization of the cells showed that manganase boride has the highest initial specific capacity of 576.80 mAh/g while yittrium borate has a specific capacity of 78.54 mAh/g as lowest at 20 mA/g current density. After fifty cycles at 20 mA/g, capacity decrease was observed for all samples, capacity retention of VB was calculated as 85.37 % which was the highest among all samples that are synthesized during this study. Furthermore, cyclic voltammetry was applied to understand charge-discharge mechanism of samples. It was noted that all samples has SEI formation around 0.74 V.