Tip-II diyabetes mellitus hastalarında dapaglifozin tedavisinin sol atriyum hacim indeksi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dapaglifozin treatment on left atrium volume index in patients with TYPE-II diabetes mellitus
  1. Tez No: 761982
  2. Yazar: BİLAL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Tip-Ⅱ diyabetik hastalarda, koroner arter hastalığı, kapak hastalığı veya hipertansiyon gibi bir sebep olmadan da miyokard disfonksiyonu gelişebilmektedir. Diyabetik kardiyomiyopati (DKMP) adını alan bu süreçte kardiyak yeniden şekillenme erken evrelerde asemptomatik olan birkaç basamaktan oluşmaktadır. DKMP'nin esas fonksiyonel bulgusu diyastolik disfonksiyon (DD) olup, sol ventrikül (SV) dolum basınçlarının yükselmesine yol açmaktadır. Sol atrium (SA), zayıf kompliyansı nedeniyle artan dolum basınçları neticesinde dilate olmakta ve sol atrium hacim indeksi (SAHİ), yüklenme durumundan bağımsız olarak SV dolum basıncı yüksekliğinin kümülatif etkisini yansıtmaktadır. Çalışmamızda, dapaglifozin tedavisi altındaki tip-Ⅱ diyabetik hastaların SAHİ değişimi gözlemlenerek, dapaglifozin tedavisinin DKMP gelişimindeki kardiyak yeniden şekillenme üzerine olası etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu sayede Sodyum Glikoz Kotransporter Tip-2 (SGLT2) inhibitörlerinin kardiyoprotektif etki mekanizmasının anlaşılmasına katkı sunabilmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız, tek merkezli, kesitsel, gözlemsel prospektif çalışma niteliğindedir. Dahiliye veya endokrinoloji polikliniklerinde, 20.06.2021 ile 20.06.2022 tarihleri arasında dapaglifozin (10 mg 1*1) tedavisi başlanıp kardiyoloji kontrolü amaçlı tarafımıza yönlendirilmiş hastalardan, çalışmaya alınmaya uygun olup, aydınlatılmış onam veren 36 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. 1 hastada tedavinin 4. ayında hipoglisemi gelişmesi nedeniyle tedavi kesilmiş ve çalışmayı 35 hasta tamamlayabilmiştir. Hastaların ilk muayenelerinde (dapaglifozin tedavisinin ilk 3 günü içinde olmasına dikkat edilerek) ve 6. ay kontrollerinde transtorasik ekokardiyografi, kan tetkikleri, EKG ve efor testi uygulanmıştır. Başta SAHİ olmak üzere diyastolik fonksiyon parametrelerinin, lipit profili vb. laboratuvar parametrelerinin, temel EKG ve efor testi parametrelerinin 6 aylık dapaglifozin tedavisi altındaki değişiminin istatiksel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: In type-Ⅱ diabetic patients, myocardial dysfunction may develop without a cause such as coronary artery disease, valve disease or hypertension. In this process, which is called diabetic cardiomyopathy, cardiac remodeling consists of several steps that are asymptomatic in the early stages. The main functional finding of diabetic cardiomyopathy is diastolic dysfunction, leading to increased left ventricular filling pressures. The left atrium dilates as a result of increased filling pressures due to poor compliance, and the left atrium volume index reflects the cumulative effect of left ventricular filling pressure elevation, regardless of loading. In our study, it was aimed to determine the possible effect of dapaglifozin treatment on cardiac remodeling in the development of diabetic cardiomyopathy by observing the change in left atrial volume index of type-Ⅱ diabetic patients under dapaglifozin treatment. In this way, it is aimed to contribute to the understanding of the cardioprotective effect mechanism of SGLT-2 inhibitors. Method: Our study is a single-center, cross-sectional, observational prospective study. Among the patients who were started on dapaglifozin (10 mg 1*1) treatment between 20.06.2021 and 20.06.2022 in the internal medicine or endocrinology outpatient clinics and were referred to us for cardiology control, 36 patients who were eligible to be included in the study and gave informed consent were included in our study. Treatment was discontinued in 1 patient due to the development of hypoglycemia in the 4th month of treatment and 35 patients were able to complete the study. Transthoracic echocardiography, blood tests, ECG and exercise tests were performed at the first examination of the patients (paying attention to the fact that they were within the first 3 days of dapaglifozin treatment) and at the 6th month controls. Statistical analysis of the changes in diastolic function parameters, especially left atrial volume index, laboratory parameters such as lipid profile, basic ECG and exercise test parameters under 6 months of dapaglifozin treatment was performed.