Tip II diyabetes mellitus hastalarında diyabetik nefropati derecesi ile serum AGE ve idrar MCP-1 düzeyleri ilişkisi
Relationship between diabetic nephropathy grade and serum AGE and urine MCP-1 levels in type II diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 476337
  2. Yazar: NAZLI YANIK
  3. Danışmanlar: DR. CİHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmamızda tip 2 diyabeti olan bireyleri idrar albumin atılım düzeylerine göre normoalbuminürik, mikroalbuminürik, makroalbuminürik olarak sınıflandırarak; serum AGE ve idrar MCP-1 düzeylerinin idrar albumin atılım düzeyleri ve birbirleri ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, Temmuz-Eylül 2011 tarihleri arasında Dr.Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji-Diyabet Polikliniğinde takip edilen 100 tip 2 diyabetik olgu (52 kadın, 48 erkek) çalışmaya alındı. Tüm olguların serum glukoz, kreatinin, lipid profili, HbA1c, AGE, idrar mikroalbumin/kreatinini ve idrar MCP-1 düzeyleri çalışıldı. VKI, GFR değerleri hesaplandı. Grupların serum AGE düzeyleri arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Makroalbuminürik grupta idrar MCP-1 düzeyleri normoalbuminürik ve mikroalbuminürik gruplardan anlamlı yüksek bulunmuştur (p%7) glisemik kontrollü olarak sınıflandırıldığında, grupların diyabet süresi, yaş, serum kreatinini, VKI, GFR, lipid profilleri, serum AGE ve idrar MCP-1 düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between serum AGE levels and ratio of urinary MCP-1 (urinary MCP-1) and microalbumin/creatinine rates in patients with different stages of diabetic nephropathy.This cross-sectional study has included 100 diabetic patients (48 female; 52 male). Patients were randomized in 3 groups based on renal function determined by microalbumin. Patients who has microalbumin < 30 mg/g has defined as normoalbuminuric (NOA)(n=20); 30 - 300 mg/g microalbumin has referred as microalbuminuric (MIA)(n=51) and patients with microalbumin > 300 mg/g has defined as makroalbuminuric (MAA)(n=29). Urinary MCP-1 has increased by increasing of albuminuria and by deterioration of renal function. Correlation of urinary MCP-1 was positive with microalbumin (r = 0.389; p< 0.0001) while was negative with MDRD GFR (r = 0.314; p = 0.001). We found no correlation between serum AGE levels and urinary MCP-1 levels in different stages of nephropathy defined by albumin excretion rate.