Türkiye'de kadın sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin liderlik özellikleri ile sosyal yetkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the leadership features and social competencies of women NGO's managers in Turkey
  1. Tez No: 761992
  2. Yazar: GÜLÇİN METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tezin amacı Türkiye'de kadın STK yöneticilerinin liderlik özellikleri ile sosyal yetkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmanın literatür bölümü niteliksel yöntemle ikincil kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmış olup, araştırma bölümünde, sebep ve sonuç ilişkilerinin analiz edilmesi amacıyla“niceliksel ilişkisel tarama”yöntemi esas alınmıştır. Çalışmanın anketi üç bölüm olarak hazırlanmış olup; ilk bölümünde kadın sivil toplum kuruluşları üyelerinin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular (yaş, medeni durum, meslek STK'daki üyelik süresi vs.), ikinci bölümünde“Liderlik Ölçeği”soruları ve üçüncü bölümünde ise“Sosyal Yetkinlik Ölçeği”soruları yer almıştır. Katılımcılarının belirlenmesinde çalışma evrenindeki herkesin eşit oranda seçilme şansına sahip olduğu“Basit Tesadüfi Örnekleme”yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmanın evreni, Türkiye'de faaliyet gösteren kadın STK'larında üye olan toplam 213.149 aktif üye olup 504 kişiye, 02.03.2022 ve 22.04.2022 tarihleri arasında anketler uygulanmış ve araştırma verileri çevrimiçi olarak gerçekleştirilen anketlerden elde edilmiştir. Araştırma içi yapılan analizler sonucunda; kadın STK yöneticilerinin liderlik özelliklerinden“İşi Dikkate Almanın”; sosyal yetkinlik boyutlarından“Sosyal Güven”,“Sosyal Zekâ”üzerinde pozitif ve“Sosyal Beceriler ”üzerinde negatif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, yaş durumuna göre“İşi Dikkate Alma”,“Sosyal Güven”,“Sosyal Zekâ”ve“Sosyal Beceriler”için çalışanlar arasında istatistiksel açıdan farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between leadership characteristics and social competencies of women CSO managers in Turkey. The literature section of this study was prepared qualitatively by using secondary sources, and the research section was based on the“quantitative relational survey”method in order to analyze cause and effect relationships. The questionnaire of the study was prepared in three parts; the first part included questions to determine the demographic characteristics of the members of women's NGOs (age, marital status, occupation, duration of membership in the NGO, etc.), the second part included“Leadership Scale”questions and the third part included“Social Competence Scale”questions. In determining the participants, the“Simple Random Sampling”method was used in which everyone in the study population has an equal chance of being selected. The population of the study is a total of 213,149 active members of women's NGOs operating in Turkey, and surveys were applied to 504 people between 02.03.2022 and 22.04.2022, and research data were obtained from online surveys. As a result of the analysis conducted within the research; it was determined that“Considering the Job”, one of the leadership characteristics of women CSO managers, has a positive effect on“Social Trust”,“Social Intelligence”and a negative effect on“Social Skills”from the social competence dimensions. In addition, it has been determined that there is a statistical difference among employees for“Job Consideration”,“Social Trust”,“Social Intelligence”and“Social Skills”according to age status.