Tuna Ekim'in Doğu Anadolu koleksiyonlarından bazı familyaların floristik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 76201
  2. Yazar: MUHABBET KEMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA EKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
TUNA EKIM'IN DOĞU ANADOLU KOLEKSİYONUNDAN BAZI FAMİLYALARIN FLORİSTİK DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Muhabbet KEMAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1998 Özet Çalışmamız Tuna EKİM tarafından 1983 yılında Doğu Anadolu'dan toplanan bitkiler üzerinde yapılmıştır. Toplam 380 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 39 familyaya ait 116 cins, 241 tür, 68 alttür, 41 varyete tespit edilmiştir. Bunlardan 37 türün endemik olduğu anlaşılmıştır. Çalışılan familyalar içerisinde en çok cins ve tür içeren familyalar sırasıyla Rosaceae (14 cins, 27 tür); Scrophulariaceae (1 1 cins, 23 tür); Boraginaceae (10 cins, 20 tür) dür. Türlerin fitocoğrafik bölgelere dağılımı ve oranı ise şöyledir: Iran-Turan" elementleri 106 (%43,9); Akdeniz elementleri 11 (%4,5); Avrupa-Sibirya elementleri 17(% 7,0); karar verilemeyen veya çok bölgeli elementler 107 (%44,4)'dir. Toplam 241 türün 36'sı B6, B7, B8, B9, B10 ve C9, C10 kareleri için yenidir. Bilim Kodu : 403.03.03 Anahtar Kelimeler : Doğu Anadolu, Bitki, Revizyon Sayfa Adeti : VHI+66 Tez Yöneticisi : Tuna EKİM
Özet (Çeviri)
A REVISIONAL STUDY OF SOME FAMILIES OF EASTERN ANATOLIA IN TUNA EKİM'S COLLECTION (M.Sc. Thesis) Muhabbet KEMAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1998 Summary This revisional work has been done on the species which were collected by T. EKİM from Eastern Anatolia. After evaluation of the 380 plant specimens, it has been determined totally 116 genera, 241 species, 68 subspecies and 41 varieties. 37 species have been found to be endemics. The richest families are as follows: Rosaceae (14 genera and 27 species); Scrophularaceae (11 genera and 23 species ), and Boraginaceae (10 genera and 20 species). However the result of phytogeographic evaluation of the speciemens are: Irano-Turanian 106 (43,9 %); Mediterranean 11 (4,5 %); Euro-Siberian 17 (7,0 %); indetermined or multiregional 107 ( 44,4 %). Among 241 species, totally 36 species are new records to the grid squares of B6, B7, B8, B9, Bİ0, C9 and C10. Science code : 401.03.03 Key Words : Eastern Anatolia, Flora, Revision Page number : VHI+66 Adviser : Tuna EKİM