The uniqueness of Müge Anlı ile Tatlı Sert in Turkish crime-based reality programs: The analysis of the format's evolution
Türkiye'de yapılan suç temelli realite programlarında Müge Anlı ile Tatlı Sert'in biricikliği: Formatın gelişimi üzerine analiz
- Tez No: 762006
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, Türk televizyonundaki suç temelli realite programlarına odaklanmaktadır. Özellikle, bu çalışma Türk realite televizyon türü içerisinde Müge Anlı ile Tatlı Sert'in özel niteliğini araştırmaktadır. Çalışmada, 13 bölümü ham görüntü, canlı yayın, uzmanlar, röportaj, seyirci katılımı ve polisin dahili üzerinden incelenen Palu Ailesi davası boyunca, programın formatının karakteristik özelliklerinin tartışılması ve gözler önüne serilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamı, MATS'yi önceki ve ardından gelen programlarla karşılaştırmak için 1993 ve 2022 yılları arasında Türk televizyonlarında yer alan suç temelli realite programlarını, içermektedir. Literatür taraması; suç, suçlu, kriminoloji, medyadaki suçun temsili ile birlikte televizyon çalışmalarının konusu olan realite televizyonun çıkışı, tanımı, kategorileştirilmesi ve konseptleri gibi özel konuları kapsamaktadır. Böylelikle, çalışma MATS'nin televizyon çalışmaları alanındaki pozisyonunu göstermek için alanı çeşitli bakış açılarıyla inceler. Bu tez, televizyon çalışmamaları, sosyoloji ve kültürel çalışmalar gibi çeşitli alanlara katkı sağlayabilir. Çünkü tez suçun temellerinden kültürel kriminolojiye kapsamlı bir literatür çalışmasını barındırırken, Palu Ailesi davası üzerine detaylı bir çalışmayı içermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focusses on the crime-based reality programs in Turkish television. Specifically, the study proposes to investigate the specialty of Müge Anlı ile Tatlı Sert in Turkish reality television genre. The purpose of the study is to discuss and showcase the format characteristics of MATS through the case of Palu Family, in which 13 episodes are analyzed by the criteria, including actual footage, live broadcast, consultants, interview, audience participation, and police involvement. The scope of the research covers crime-based reality programs in Turkish television from 1993 to 2022 to compare both ancestor and successor examples with MATS. The literature review is based on crime, criminal, criminology, representation of crime in several media, and special topics on television studies, covering emergence, definition, categorization, and concepts of reality television. Therefore, the study examines the field in multiple perspectives to showcase the position of MATS in television studies. Thus, the study could contribute to various fields, such as television studies, sociology, and cultural studies, because it includes a comprehensive literature review from the roots of crime to cultural criminology, and the detailed research in the analysis of the Palu Family case.