Müge İplikçi'nin romanları üzerine bir inceleme
An analysis on the novels of Müge İplikçi
  1. Tez No: 594707
  2. Yazar: FERDANE SIĞIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüz edebiyatının romancılarından Müge İplikçi' nin romanlarının ele alındığı bu tezde, yazarın yayımlanan romanlarından hareketle roman dünyası çözümlenmiştir. Romanları tek tek ele alınarak roman dünyası üzerine detaylı bir çalışma yapılmıştır. Müge İplikçi edebi anlamda çok yönlü bir kimliğe sahiptir. Yazın hayatına öykü ile başlayan yazar, roman, çocuk kitapları, inceleme kitapları ve anı türünde de eserler kaleme almıştır. Akademik çalışmalarını kadın sorunları üzerine yapan yazar, romanlarında kadın kahramanların ağırlıkta olduğu bir kurgu dünyası kurmuştur. Yazarın romanlarında çağın sorunlarına duyarsız kalamayan bir zihnin izleri görülür. Yazar, romanlarında şiirselliğin ve eleştirinin kıyılarında gezinen bir dil kullanır. Romanlarını geleneksel ve modern unsurlarla ören yazar, romanların olay örgüsüyle ilgili sakladığı gerçeği okurun bulmasını ister. Romanlarında hem toplumda rastlanan olaylara değinir hem de bireyin iç dünyasına yönelir. Yaşadığı zamanı anlatmak, yazar için önemlidir ama bireyin içindeki çatışmaları da eserlerine aksettirmeyi ihmal etmez. Yazar matematiksel bir kurgu ile kurduğu romanlarına, okuyucunun bulmasını istediği anlamlar ve ilişkiler ağı saklar. Bu durum yazarın romanlarının çözülmeyi bekleyen bir bulmaca yapısında olmasını sağlar. Yazar, hayal ve gerçek olanı bir arada işlediği romanları ile kendine has bir roman dünyası inşa eder. Gerçekliği anlatmak isterken anlatım tarzına da dikkatle yaklaşır çünkü yazar için içerik kadar nasıl anlatıldığı da önemlidir. Yazar, kullandığı anlatım teknikleriyle birlikte içerik-biçim özdeşleşmesini yakalar. Müge İplikçi, romanlarını aralıklarla yazarak romanları üzerine dikkatle eğilir. Yazar kaleme aldığı sekiz romanında farklı konuları işlemiştir. Bu yüzden romanları genel hatları ile birbirinden ayrılır ancak benzeştikleri noktalarda vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to approach the modern novel writer Muge iplikçi's Novels with analysis novel method. And the field of modern novels studied in detail through the careful analysis of each of the writer's novels, she has a versatile literary sense of identity. Modern author İplikçi began her writing career with her short stories, she also wrote novels, short story books, chıldren's books and memory books. Her academic work on women's issues who is the heroine in the novels of author, weight has established a world of fiction. We can see the problems of modern society in the works of writers. The writer in the novels of poetical and uses a language that floats off the coast of critique. The author's novel has both traditional and modern elements and she asks the reader to find this hidden in the novel. In her novels, she not only touches on social events, but also turns to the inner world of the individual, the author focuses on telling the Times she lives in, but she does not neglect to reflect her inner contradictions into her Works. İplikçi creates a novel based on mathematical fiction that conceals the desired result from the reader. This ensures that the author's novels are like a puzzle structure to be solved. She try to combine the imagination and the real and builds a unique world of novels. When writer explain reality, she make a point of expression style, Because for the author, how to interpret is as important as the content. She used narrative techniques to capture content-form recognition. Müge iplikçi writes regularly, when she wrote her novel she focusing on the content,which protects her work uniqueness. her eight novels open doors to different worlds. Therefore, his novels are different from each other in general terms but they are at similar points.