İnflamatuar biyobelirteçlerin endometrium karsinosarkomunda prognostik önemi
The prognostic importance of inflammatory biomarkers in endometrium carcinosarcoma
- Tez No: 762005
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BALAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamızda uterin karsinosarkom tanısı alan hastalarda nötrofil/lenfosit oranı ve albümin/globülin oranının hastalığın yeniden nüks etmesine kadar geçen süreye ve genel olarak sağkalıma olan etkisinin araştırılması planlanmaktadır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği' nde Ocak 2010 – Eylül 2022 tarihleri arasında opere olan uterin karsinosarkom tanılı hastalar dahil edildi. Hastaların yaş, vücut kitle endeksi, ek hastalık varlığı, hastalığın evresi, metastaz varlığı, laboratuvar sonuçları, cerrahi türü, lenf nodu disseksiyonu ve şekli, kemoterapi ve/veya radyoterapi alıp almadıkları, sağkalım süresi parametreleri değerlendirildi ve buna göre bu parametreler ile birlikte nötrofil/lenfosit oranlarının ve albumin/globulin oranlarının prognostik değerlerinin retrospektif olarak incelenmesi planlandı.
Özet (Çeviri)
Patients with a diagnosis of uterine carcinosarcoma who were operated between January 2010 and September 2022 in Gaziantep University Faculty of Medicine Şahinbey Research and Practice Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic were included in the study. Patients' age, body mass index, presence of additional disease, stage of the disease, presence of metastases, laboratory results, type of surgery, lymph node dissection and type, whether they received chemotherapy and/or radiotherapy, and survival time parameters were evaluated and accordingly, it was planned to retrospectively examine the prognostic values of neutrophil/lymphocyte ratios and albumin/globulin ratios together with these parameters.