Yeni tanımlanan antropometrik indekslerin kardiyak cerrahi sonrası morbidite ve mortalite üzerine etkisi
Impact of new anthropometric indices on mortality and morbidity after cardiac surgery
  1. Tez No: 762013
  2. Yazar: MERVE ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yeni tanımlanan antropometrik indekslerin kardiyak cerrahi sonrası morbidite ve mortalite üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Bu çalışmaya elektif açık kalp cerrahisi geçirmesi planlanan 18 yaş üstü 261 hasta dahil edildi. Tüm hastaların tıbbi geçmişleri sorgulanıp; boy, kilo, bel çevresi ve kalça çevresi değerleri ölçülerek kaydedildi ve antropometrik indeksleri hesaplandı. Hastalar ameliyat masasına alındıktan sonra invaziv ve noninvaziv monitörize edildi. Ameliyat süresi, kardiyopulmoner bypass süresi, kros klemp süresi ve inotropik destek kaydedildi. Hastaların belirlenen birincil ve ikincil sonuç değişkenleri ameliyat sonrası 30 gün takip edilip, tespit edilen sonuçlar kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmamızda Bel-Kalça Oranı (WHR) (p=0,020) ve Beden Şekil İndeksi(ABSI) (p=0,042), postoperatif atriyal fibrilasyon bulunan grupta bulunmayan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek ortalamaya sahipti. Kalça Çevresi(HC) (p=0,005) ve Vücut Adiposite İndeksi(BAI) (p=0,030), pacemaker bulunan grupta bulunmayan gruba göre istatistiksel olarak anlamalı şekilde daha yüksek ortalamaya sahipti .Ventilasyon Süresi ile Bel Çevresi(WC) (p=0,049), Bel-Kalça Oranı(WHR) (p=0,016), Bel-Boy Oranı(WHtR) (p=0,011), Vücut Yuvarlaklık İndeksi(BRI) (p=0,012), Vücut Şekil İndeksi(ABSI) (p=0,005), Konisite İndeksi (CI) (p=0,009), Vücut Adiposite İndeksi (BAI) (p=0,037) ve Abdominal Volüm İndeksi(AVI) (p=0,047) arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon bulundu. Toplam YBU Süresi ile BMI (p=0,041), Bel çevresi(WC) (p=0,049) Bel-Kalça Oranı(WHR) (p=0,019), Bel-Boy Oranı(WHtR) (p=0,027), Vücut Yuvarlaklık İndeksi(BRI) (p=0,034) ve Abdominal Volüm İndeksi(AVI) (p=0,049) arasında da istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı. Sonuç: Bu çalışma, kardiyak cerrahide santral antropometrik indekslerin postoperatif erken dönem önemli olumsuz klinik sonuçlarla ilişkili olduğunu göstermiştir ve postoperatif kısa dönem mortalitede obezite paradoksunu desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the effect of new defined anthropometric indices on morbidity and mortality after cardiac surgery. Material and method: This study included 261 patients over the age of 18 who were planned to undergo elective open heart surgery. All patients' medical histories were questioned; height, weight, waist circumference and hip circumference were measured and recorded, and anthropometric indices were calculated. After the patients were taken to the operating table, invasive and noninvasive monitoring was performed. Operation time, cardiopulmonary bypass time, cross-clamp time, and inotropic support were recorded. The primary and secondary outcome variables of the patients were followed up for 30 days after surgery, and the results were recorded. Findings: In our study, statistically Waist to Hip Ratio (WHR) (p=0,020) and A Body Mass Index (ABSI) (p=0,042) had a higher significant effect in the group of postoperative atrial fibrilation rather than the group of none atrial fibrilation. Statistically Hip Circumference (HC) (p=0,005) and Body Adiposity Index (BAI) (p=0,030) had a higher significant effect in the group of pacemaker rather than the group of none pacemaker. A statistically significant positive correlation was found between Ventilation Time and Waist Circumference (WC) (p=0,049), Waist to Hip Ratio (WHR) (p=0,016), Waist to Height Ratio (WHtR) (p=0,011), Body Roundness Index (BRI) (p=0,012), A Body Shape Index (ABSI) (p=0,005), Conicity Index (CI) (p=0,009), Body Adiposity Index (BAI) (p=0,037) ve Abdominal Volume Index (AVI) (p=0,047). A statistically significant positive correlation was found between total ICU time and Body Mass Index (BMI) (p=0,041), Waist Circumference (WC) (p=0,049) Waist to Hip Ratio (WHR) (p=0,019), Waist to Height Ratio (WHtR) (p=0,027), Body Roundness Index (BRI) (p=0,034) ve Abdominal Volume Index (AVI) (p=0,049). Conclusion: This study showed that central anthropometric indices are associated with significant adverse clinical outcomes in the early postoperative period in cardiac surgery and does not support the obesity paradox in postoperative short-term mortality.