12-14 yaş grubu futbolculara uygulanan 8 haftalık core antrenmanının sürat ve denge üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of 8 weeks core training applied to 12-14 age group football players on speed and balance
  1. Tez No: 762014
  2. Yazar: SEMİH GÜCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 hafta süre ile uygulanan core antrenman programının 12-14 yaş futbol oynayan çocuklardaki denge ve sürat performansı üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya, yaş ortalamaları 12,88±0,71 olmak üzere toplamda 32 futbol oynayan çocuk gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular rastgele Core Antrenman Grubu (CAG) (n:15) ve Kontrol grubu (KG) (n:17) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubu 8 hafta boyunca haftada 3 gün kendi futbol antrenmanları öncesinde ek olarak core antrenmanlara katılmıştır. Kontrol grubu sadece kendi futbol antrenmanlarına katılım sağlamıştır. Verileri analiz etmek için SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Dağılımın normalliğine karar vermek için Shapiro-Wilk testi ile basıklık ve çarpıklık değerlerinden yararlanılmıştır. Bağımsız iki grup karşılaştırmasında t-testi (Independent sample t-testi) bağımlı iki grubun karşılaştırılmasında Paired Sample t test kullanılmıştır. Varyansın homojenliğini belirlemek için Levene istatistiği kullanılmıştır. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the effect of core training program applied for 8 weeks on balance and speed performance in children aged 12-14 playing football. A total of 32 football-playing children voluntarily participated in the study, with an average age of 12.88±0.71. Players were randomly divided into 2 groups as Core Training Group (CTG) (n:15) and Control group (CG) (n:17). Experimental group participated in additional core training before their soccer training 3 days a week for 8 weeks. The control group only participated in their own football training. SPSS 22 package program was used to analyze the data. In order to decide the normality of the distribution, the Shapiro-Wilk test and the kurtosis and skewness values were used. The t-test (Independent sample t-test) was used to compare two independent groups, and the Paired Sample t-test was used to compare two dependent groups. The Levene statistic was used to determine the homogeneity of the variance. The significance level of 0.05 was used as a criterion in the interpretation of whether the obtained values were significant or not. According to the findings of the research, the core training program applied for 8 weeks and there was a statistically significant difference between the 20m sprint performance pre-test and final test values.