The poultry supply chain and the case of H5N1 avian influenza outbreak in Turkey
Kanatlı tedarik zinciri ve Türkiye'de H5N1 kuş gribi salgını vakası
  1. Tez No: 762075
  2. Yazar: DENİZ DİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER SUNA BARTU CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu tez tarihi, kendisine içkin aktörler ve kurumların ağları, entegre işlemleri, kuşlar, insan işçiler ve çevrenin ortak sömürüsü ile zoonotik kuş gribinin ortaya çıkışı ve evrimleşmesindeki rolü üzerinden kanatlı endüstrisini araştırmaktadır. Buna yönelik, birinci olarak, tarımın küresel neoliberal yapılandırılmasıyla bağlantı içinde endüstrinin ABD'deki doğuşu ve Türkiye'deki gelişiminin tarihine; ikinci olarak, ABD, Türkiye ve AB'deki endüstrilerin karşılaştırmalı analizine dayanarak günümüz kanatlı tedarik zincirinin standart ve rutin pratik ve işlemlerine; üçüncü olarak endüstriyel kanatlı şirketlerinin kuş gribinin ortaya çıkmasındaki ve endüstrinin H5N1 alt türünün 2003-2006 dalgasından elde ettiği sermaye birikimindeki rollerine Türkiye'deki 2005-2006 salgını vakasını ayrıntılı olarak inceleyerek odaklanmaktadır. Ayrıca, endüstriyel-hayvan kompleksi ve tarım-gıda sermayesi ile zoonotik hastalıklar arasındaki daha geniş bağlantıya yoğunlaşmaktadır. Yöntemsel olarak bu tez, endüstrinin kapsamı, pratikleri ve etkilerini tartışabilmek için başta endüstri, akademi ve aktivistler olmak üzere çeşitli kaynaklardan elde edilen yazılı ve dijital arşivsel verilerinin analizine dayanmaktadır. Tez, endüstrinin uyguladığı yöntemler ve teknolojiler ile sürekli yarattığı çelişkiler ve direnişlere odaklanarak eleştirel hayvan çalışmaları ve politik ekonomi çalışma alanlarına ve hayvan özgürleşmesi ile insanlar, insan-olmayan hayvanlar ve doğanın sermayeden bütüncül özgürleşmesi tartışmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the poultry industry through an examination of its history, its inherent network of actors and institutions, its integrated processes, its joint exploitation of birds, human workers and the environment, and its role in the emergence and evolution of zoonotic avian influenza. To this end, it focuses firstly on the history of the birth of the industry in the US and its development in Turkey in relation to the global neoliberal restructuring of agriculture; secondly on the standard and routine practices and processes of the entire current poultry supply chain with a comparative analysis of industries in the US, Turkey and the EU; and thirdly, on the role of the industrial poultry corporations in the emergence of avian influenza and capital accumulation the industry gained from the 2003-2006 wave of H5N1 subtype with a particular investigation of the case of 2005-2006 outbreak in Turkey. It further concentrates on the larger link between the animal-industrial complex and agro-food capital with zoonotic diseases. It relies on the analysis of digital and printed archival data obtained from a range of sources from the industry, academia and activists in order to account for the extent, practices and impacts of the industry. By following the techniques and technologies deployed by the industry and the contradictions and resistances it continuously creates, the thesis aims to contribute to the fields of critical animal studies and political economy, and the discussions of animal liberation and total liberation of humans, nonhuman animals and nature from capital.