Integrating mathematics and ICT objectives for algorithmic thinking, problem solving skills, and epistemological beliefs
Algoritmik düşünme, problem çözme becerileri ve epistemolojik inançlar için matematik ve bilişim kazanımlarının bütünleştirilmesi
  1. Tez No: 762083
  2. Yazar: DİLEK TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNİZİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Karma yöntem ile yürütülen bu çalışma, probleme dayalı“Öğrenme Yayı”çerçevesine göre tasarlanmış bütünleşik Matematik ve BTY müfredatının 5. sınıf öğrencilerinin epistemolojik inançları, içerik bilgisi ve algoritmik düşünme ve problem çözme becerileri üzerindeki etkisini araştırmıştır. Matematik müfredatından 2 ünite ile BTY dersinden bir ünitenin entegre edilerek araştırmacı tarafından tasarlanan öğretim programı oluşturulmuştur. Türkiye'nin kırsal bir bölgesindeki ortaokul öğrencilerinin epistemolojik inanç düzeylerini araştırmak için bölgedeki 193 ortaokul öğrencisi katılımcı olmuş ve oluşturulan programın etkisini incelemek için deney grubu olarak 5. sınıf (n=23) ve kontrol grubu olarak 6. sınıf öğrencileri (n=21) çalışmaya katılmıştır. Matematik Odaklı Epistemolojik İnançlar Ölçeği (MOEBS); Algoritmik düşünme ve problem çözme becerileri testi (ATPS), matematik ve BTY ünite testleri aracılığıyla nicel veri, uygulama sürecinde haftalık değerlendirmeler ve ders esnasında toplanan öğrenci ürünleri nitel veri olarak toplanmıştır. Sonuçlar, 5 hafta boyunca bütünleşmiş müfredat derslerine katılan öğrencilerin, kontrol grubuna göre algoritmik düşünme ve problem çözme becerilerini önemli ölçüde geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca deney grubu, yani 5. sınıf öğrencileri, uygulama sonrası Matematik ve BTY ünite sınav puanlarını yükseltmiştir. Nitel veriler de ATPS puanlarını önemli ölçüde artıran öğrencilerin matematikteki çok adımlı problemleri çözmede daha başarılı olduklarını desteklemektedir. Öte yandan, nicel verilere göre deney grubunda uygulama sonrasında epistemolojik inançlar açısından anlamlı bir gelişme olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This mixed method study assessed the effectiveness of an integrated Mathematics and ICT curriculum designed according to the problem-based Arc of Learning framework, for student learning, and investigated its effects on the 5th-graders' problem-solving and algorithmic thinking skills, as well as mathematics-related epistemological beliefs. PBL activities were developed by the researcher that integrated two units in the mathematics curriculum, and one unit in the ICT curriculum. The participants were 5th-grade students (n=23) in the experimental group while 6th graders (n=21) in the control group and 193 5th-8th graders comprised the participants for the investigation of the middle schoolers' mathematics-related epistemological beliefs. Quantitative data were collected through Mathematics Oriented Epistemological Beliefs Scale (MOEBS); algorithmic thinking and problem-solving skills test (ATPS test), and mathematics and ICT unit tests. The qualitative data were collected through weekly assignments and students' artifacts during the implementation. The results indicated that the students improved their ATPS skills at the end of the implementation. They also increased their Mathematics and ICT unit exam scores. The qualitative data supported the results from the quantitative data by showing that the students who increased their ATPS scores significantly also improved their scores in the Math and ICT unit exams. An examination of student artifacts in group work provided evidence for the learning process and the improvement the students experienced throughout the 5-week program. As for epistemological beliefs, no significant difference was found before and after the implementation in the MOEBS scores.