Factors affecting teachers' technology acceptance and usage for teaching mathematics
Matematik öğretimi için öğretmenlerin teknoloji kabulünü ve kullanımını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 844870
  2. Yazar: ERKİN SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ, PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ilkokul ve ortaokul ile lise matematik öğretmenlerinin matematik öğretiminde Bilgi ve İletişim Teknolojileri'ni (BİT) kabul ve kullanma durumlarını belirlemektir. Araştırma, matematik eğitiminde teknoloji entegrasyonu konusunda öğretmenlerin algılarını, özellikle“algılanan kullanışlılık,”“algılanan kullanım kolaylığı,”“kullanıma yönelik tutum,”“davranışsal niyet,”“kolaylaştırıcı durumlar,”“algılanan eğlence,”“öz yeterlik,”“teknolojik karmaşa,”“uygunluk,”“kaygı”ve“öznel normlar”gibi çeşitli faktörlerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Aynı zamanda çalışma, öğretmenlerin demografik özelliklerinin bahsedilen bu faktörleri nasıl etkilediğini incelemeyi hedeflemektedir. Bunu gerçekleştirmek için, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, farklı okul seviyelerinde çalışan 230 öğretmenin katılımıyla, Ursavaş (2014)'ten uyarlanan bir anket uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, bilgisayar kullanım deneyiminin öğretmenlerin teknolojik karmaşa ve kaygı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu, artan öz yeterliliğin ise daha yüksek teknoloji kullanımı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu bulgulara rağmen, öğretmenlerin teknoloji algıları cinsiyet, öğretim seviyesi veya iş deneyimi açısından önemli bir farklılık göstermemiş, teknoloji entegrasyonuna genel olarak tutarlı bir yaklaşım olduğu düşünülmüştür. Özellikle, hizmet içi BİT eğitiminin algılanan kullanım kolaylığını iyileştirdiği, yüksek teknolojik karmaşa puanları ile ilişkili olmadığı görülmüştür. Sonuçlar, belli hedefe uygun eğitim girişimlerinin eğitim amaçları için teknolojiyi etkin bir şekilde kullanma konusunda beceri ve öz güveni artırabileceğini vurgulamaktadır. Mesleki gelişim yaklaşımları, eğitimde öğretmenlerin BİT'e yönelik teknik bilgi-beceri ve bu bağlamda yaşanılan çeşitli duygularına odaklanmalı ve bireysel farklılıkları göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to determine the acceptance and use of Information and Communication Technologies (ICT) in math teaching by primary school and middle and high school mathematics teachers. The research aims to identify teachers' perceptions regarding technology integration in mathematics education, specifically focusing on various factors such as“perceived usefulness,”“perceived ease of use,”“behavioral intention to use,”“behavioral intention,”“facilitation conditions,”“perceived enjoyment,”“self-efficacy,”“technological complexity,”“compatibility,”“anxiety,”and“subjective norms.”The study also seeks to examine how teachers' demographic characteristics affect these factors. To achieve this, a survey adapted from Ursavaş (2014) was administered during the 2022-2023 academic year, with participation from 230 teachers working at different school levels. The study's results show that computer use experience significantly impacts teachers' technological complexity and anxiety, with increased self-efficacy associated with higher technology usage. Despite these findings, teachers' perceptions of technology did not significantly vary by gender, teaching level, or work experience, suggesting a generally consistent attitude toward technology integration. Notably, in-service ICT training correlated with improved perceived ease of use, though not necessarily with higher technological complexity scores. The results underscore that tailored training initiatives can enhance adeptness and self-confidence in leveraging technology for educational objectives. Professional development approaches should focus on technical expertise and emotional responses to Information and Communication Technology (ICT) in education while acknowledging individual differences.