Ortaokul matematik öğretmen adaylarının çevre ve matematik eğitimi entegrasyonuna yönelik tutum ve öz-yeterlik algıları
Attitudes and self-efficacy perceptions of pre-service middle school mathematics teachers toward the integration of environmental and mathematics education
- Tez No: 975213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ortaokul matematik öğretmen adaylarının çevre ve matematik eğitimi entegrasyonuna yönelik geliştirilen ölçeklerin geçerlik ve güvenilirliklerini, tutum ve öz-yeterlik algılarının ne seviyede olduğu ve bu algıların cinsiyet açısından farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara bölgelerindeki devlet ve vakıf olmak üzere on farklı üniversitede öğrenim görmekte olan 466 ortaokul matematik öğretmenliği 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın amaçlarına uygun olacak şekilde kesitsel ve nedensel karşılaştırmalı araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma kapsamında“Çevre ve Matematik Eğitimi Entegrasyonu Tutum Ölçeği”(ÇEMETÖ) ve“Çevre ve Matematik Eğitimi Entegrasyonu Öz-yeterlik Ölçeği”(ÇEMEÖYÖ) geliştirilmiş ve geçerlik ve güvenirliklerini belirleyebilmek amacıyla açımlayıcı faktör analizi, devamında ise uyumları test etmek amacıyla doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Çalışmalar sonucunda iki ölçeğin de geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmen adaylarının tutum ve öz-yeterlik algılarını belirlemek amacıyla betimsel analiz uygulanmıştır. Çalışma sonucunda ortaokul matematik öğretmen adaylarının çevre ve matematik eğitimi entegrasyonuna yönelik olumlu tutumlarının ve yeterliklerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak da ilgili entegrasyonun cinsiyet açısında farklılaşıp farklılaşmadığını ölçmek amacıyla bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Çıkan sonuçlar doğrultusunda, kadın ortaokul matematik öğretmen adaylarının tutumlarının ve öz-yeterlik algı düzeyinin, erkek ortaokul matematik öğretmeni adaylarının tutum ve öz-yeterlik algı düzeylerinden anlamlı bir şekilde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, ortaokul matematik öğretmen adaylarının çevre ve matematik eğitimi entegrasyonuna yönelik tutum ve öz-yeterlik algılarını geliştirmek için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the validity and reliability of scales developed for the integration of environmental and mathematics education among pre-service middle school mathematics teachers, to assess the level of their attitudes and self-efficacy perceptions, and to examine whether these perceptions differ by gender. The sample of the study consisted of 466 third- and fourth-year pre-service middle school mathematics teachers studying at ten public and private universities in the Mediterranean, Central Anatolia, and Marmara regions of Türkiye. A cross-sectional and causal-comparative research design was employed in line with the study objectives. Within the scope of the study, the“Environmental and Mathematics Education Integration Attitude Scale”(ÇEMETÖ) and the“Environmental and Mathematics Education Integration Self-Efficacy Scale”(ÇEMEÖYÖ) were developed. To determine their validity and reliability, exploratory factor analysis was first conducted, followed by confirmatory factor analysis to test model fit. The analyses revealed that both scales are valid and reliable measurement tools. Descriptive analysis was used to determine pre-service teachers' attitudes and self-efficacy perceptions. The results indicated that pre-service middle school mathematics teachers hold positive attitudes and adequate competencies regarding the integration of environmental and mathematics education. Finally, an independent samples t-test was conducted to examine whether these attitudes and self-efficacy perceptions differed by gender. The findings showed that female pre-service middle school mathematics teachers had significantly higher attitude and self-efficacy perception levels compared to their male counterparts. Based on these results, several recommendations were made to enhance pre-service middle school mathematics teachers' attitudes and self-efficacy perceptions toward the integration of environmental and mathematics education.