Analyzing the Eurocentric framework of psychiatrists' narrations of social problems in Turkey
Psikiyatristlerin Türkiye'deki toplumsal sorunlara dair oluşturduğu anlatıların Avrupamerkezciliğinin incelemesi
  1. Tez No: 762096
  2. Yazar: GÖNÜL EZGİ AKGÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ MÜCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Modernleşme teorisi toplumsal olguların gündelik dilde ve kişilerin politik yorumlarını şekillendiren en baskın teorik çerçevelerden biridir. Bu çalışma Türkiye'deki psikiyatrik çalışmalarda bulunan toplumsal sorunlar üstüne yapılan yorumları sessizce düzenleyen söylemleri incelemektedir. Türkiye'deki psikiyatri tarihi geç dönem Osmanlı'da ve erken Cumhuriyet döneminde modernliğin anlamlandırılmasıyla yakınen ilişkilidir. Bu bağlantı en belirgin olarak Raşit Tahsin ve Mazhar Osman'ın psikiyatriyi bir modernleşme aracı ve Cumhuriyet döneminde devletin bir propaganda aracı olarak geliştirmesiyle görülebilir. Analiz edilen çalışmalarda modernleşme teorisine hemen hemen hiç açıkça referans verilmiyor da olsa aslında bu teorinin varsayımlarını ve değer yargılarını yinelediği öne sürülecektir. Bu çalışma içerik analizini kullanılarak analiz edilen çalışmalarda modernliğin üç farklı biçimde sahnelendiğini tartışacaktır: Oryantalizm, Oksidantalizm ve Çoklu Modernlikler. Avrupa merkezcilik bu çalışmalarca da açıkça sorgulanıyor da olsa bu tez çalışmaların her üç sahnelemede de Oryantalist önkabulleri yinelediğini savunacaktır. Batı ve batı dışı arasında keskin bir ayrım bu çalışmaların toplumsal yorumlarının başlangıç ve sonuç noktalarını oluşturuduğu için batı dışı hepten batı dışına özgü olduğu düşünülen özellikleriyle özdeşletirilirken Batı da Batı'ya bugüne kadar atfedilen anlamlarla tamamen özdeşleştirilniştir. Çalışmalar modernleşme teorisinin batı dışına atfettiği 'geri kalmışlık' anlamlarını önemli biçimlerde sorgulasa da eleştirilerini bu anlatıları tutarlı olarak oluşturan teorik tabana değil, batı dışına dair anlatıların içeriğine yönelttiği için istemeyerek eleştirdikleri anlatıları yinelemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Modernization theory is one of the most dominant frameworks through which social phenomena are understood within daily language and mainstream political commentary. This study critically analyzes frameworks and discourses that silently organize the social commentaries in psychiatric studies in Turkey. The history of psychiatry in Turkey is intimately connected to how modernization has been made sense of as with Raşit Tahsin's and Mazhar Osman's efforts to make it a tool of state propaganda in the late 19th and early 20th century. While modernization theory is rarely cited explicitly, studies analyzed in this thesis consistently frame their narrations of social problems in Turkey around the assumptions and value attributions of modernization theory. Through a content analysis, this study discusses three different ways that modernity is implicitly staged in the studies: orientalism, occidentalism, and multiple modernities. I argue that even when Eurocentrism in the core assumptions, theories, and practices of mainstream psychiatry is challenged, the analyzed studies reiterate Orientalist discourses in all three of the ways they stage modernity. As a sharp distinction between the West and the non-West establishes the beginning and endpoint of their narrations of each imagined entity, studies further Orientalize the non-West and Occidentalize the West despite important qualifications made to moralized qualities attached to either entity. As the psychiatric studies critical of Eurocentric narrations of Turkey as a 'backward' nation criticize the contents of such narrations of the non-West and not the theoretical grounds that consistently reproduce these accounts, I argue that they re-iterate the very narrations that they criticize.