An ecocritical analysis of Robert Barclay's Melal: A novel of the pacific and Kiana Davenport's House of Many Gods
Robert Barclay'in Melal'inin ekokritik bir analizi: Pasifik ve Kıana Davenport'un Birçok Tanrı'nın Evi romanı
  1. Tez No: 861836
  2. Yazar: RANA HASAN MOHD AL YASEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Robert Barclay'in iki çağdaş kurgu romanı Melal: Pasifik'in Romanı ve Kiana Davenport'un House of Many Gods adlı eserlerini ekokritisizm çerçevesinde incelemektedir. Çevresel adaletsizliği ve Timothy Clark'ın (2019) Ekokritisizm Değeri adlı kitabında tartıştığı gibi 'sömürgecilik sonrası çevreciliğin' önemli bir yönü olan 'Yoksulların Çevreciliği' durumunu vurgulamaktadır. Ayrıca bu çalışma, kirliliğin, nükleer testlerin ve radyasyonun topluluklar ve çevre üzerindeki uzun vadeli etkilerini analiz etmek için Rob Nixon'un“Yavaş Şiddet”kavramını kullanmaktadır.“Kademeli Şiddet”kavramı, çevresel bozulmanın nasıl yavaş yavaş ortaya çıktığını, Mareşal ve Kanaka Maoli gibi yerli halkları uzun süreler boyunca nasıl etkilediğini anlamak için çok önemlidir. Ayrıca bu çalışma, çevrebilim çerçevesinde, insan merkezci ve çevre merkezci görüşlerin farklı bakış açılarını da incelemektedir. Bu bakış açıları doğal çevrenin nasıl algılandığını anlamak için büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda edebiyat, çevre bilincinin arttırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla her iki romanda da çevrenin, yıkıcı insan eylemlerinin kurbanı olduğu ileri sürülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines two contemporary fictional novels,“Melal: A Novel of The Pacific”by Robert Barclay and“House of Many Gods”by Kiana Davenport, within the framework of ecocriticism, with an emphasis on environmental injustice and the case of the 'Environmentalism of the Poor,' a key aspect of 'postcolonial environmentalism' as discussed by Timothy Clark (2019) in his book The Value of Ecocriticism. In analyzing these novels, the study employs Rob Nixon's concept of the“Slow Violence”to explore the long-term effects of pollution, nuclear testing, and radiation on communities and the environment. The concept of the“Slow Violence”is crucial in comprehending how environmental degradation unfolds gradually, affecting Indigenous people such as the Marshallese and Kanaka Maoli over extended periods. Furthermore, this study also explores the differing perspectives of human-centered /anthropocentric and ecocentric views within the framework of ecocriticism. These perspectives are crucial to understanding how the natural environment is perceived. Literature plays a significant role in raising awareness regarding the environment. Therefore, it can be argued that in both novels, the environment is a victim of destructive human actions. Also, both novels critique Anthropocentricism and emphasize the importance of an ecocentric viewpoint toward nature.