Intersectional feminism in selected poems of Grace Nichols, Warsan Shire, And İmtiaz Dharker
Grace Nichols, Warsan Shire ve İmtiaz Dharker'ın seçilmiş şiirlerinde kesişimsel feminizm
  1. Tez No: 1005177
  2. Yazar: SHAYMAA SHAREEF MOHAMMED ALSALIHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Grace Nichols, Warsan Shire ve Imtiaz Dharker'ın şiirlerini Kimberlé Crenshaw'ın kesişimsel feminizm algısının eleştirel çerçevesi üzerinden inceliyor. Crenshaw'ın teorisi, bireylerin, özellikle de renkli kadınların, yalnızca tek bir kimlik boyutuyla değil, ırk, cinsiyet, ekonomi, göç ve dinin kesişen yönleriyle yaratıldığını vurgular. Bu teoriyi bu üç çağdaş kadın şairin seçilmiş şiirlerine uygulayarak, çalışma, her yazarın marjinal sosyal yerlerde yaşayan ve aynı anda birden fazla örtüşen baskı sistemi içinde faaliyet gösteren kadınların somut koşullarını nasıl ifade ettiğini göstermektedir. Grace Nichols'ın yazıları, Siyah kadınlığını vurgular ve sesin, dilin ve fiziksel varlığın yeniden kazanılması yoluyla sömürgeciliğin kalıcı sonuçlarına karşı çıkar. Eserleri, kültürel hafızayı bir özgürleşme kaynağı olarak gösterir ve Karayip kadınlarını marjinalleştirme veya kültürel olarak kısıtlama girişimlerine meydan okur. Buna karşılık, Warsan Shire, yerinden edilmiş ve mülteci kadınların yaşadığı kırılganlığı ve sıkıntıyı ortaya koyar. Şiirleri zorunlu göçü, sürgünü ve duygusal çözülmeyi ele alarak travmayı anlatısal bir sese ve muhalefete dönüştürüyor. Imtiaz Dharker, özellikle Müslüman ve Güney Asya toplumlarında inanç, miras alınan kültürel kimlik ve ataerkil beklentiler üzerine çok yönlü bir sorgulama sunuyor. Şiirleri, örtünme, tanınma ve sosyal bütünleşmeye dair yaygın anlatılara meydan okuyarak kadın bedenini kültürel koruma ve ataerkil baskı arasında bir çatışma alanı olarak konumlandırıyor. Bu çalışma, Crenshaw'ın kesişimsellik kavramının yapısal, politik ve temsili yönleri üzerinden üç yazarı analiz ederek, benzersiz direnç pratiklerinin yanı sıra karşılıklı dışlanma yapılarını da aydınlatmaktadır. Genel olarak, şairler feminist çerçevelerle etkileşime girerek, kadınlığın Avrupa merkezli, tek boyutlu yorumlarının ötesine geçmekte ve ırk, göç, sömürge mirası ve dini inançların kesişim noktasında yer alan diasporik sesleri vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma şiirin yalnızca kesişen yaşanmış gerçekliği ortaya koymakla kalmayıp, aynı zamanda deneyimleri genellikle marjinalleştirilen kadınların ön plana çıkarılmasıyla feminist bir bakış açısını yeniden yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research explores the poetry of Grace Nichols, Warsan Shire, and Imtiaz Dharker through the critical framework of Kimberlé Crenshaw`s perception of Intersectional Feminism. Crenshaw`s theory highlights the notion that individuals, notably women of colour are created not only through one single dimension of identity but by intersecting aspects of race, gender, economy, migration, and religion. Through applying this theory to selected poems by these three contemporary female poets, the study demonstrates how each writer expresses the embodied circumstances of women who reside in marginal social places and operate within multiple overlapping systems of oppression simultaneously. Grace Nichols`s writings emphasize Black womanhood and oppose the permanent consequences of colonialism through the restoration of voice, language, and physical presence. Her work illustrates cultural memory as a source of liberation, challenging attempts to marginalize or culturally restrict Caribbean women. In contrast, Warsan Shire reveals the vulnerability and distress experienced by displaced and refugee women. Her poems capture forced migration, exile, and emotional disintegration, converting trauma into narrative voice and opposition. Imtiaz Dharker offers a multifaceted interrogation of faith, inherited cultural identity, and patriarchal expectations, mainly within Muslim and South Asian societies. Her poems challenge prevailing narratives of veiling, recognition, and social integration, locating the female body as a place of conflict between cultural preservation and patriarchal oppression. By analyzing the three writers through Crenshaw`s structural, political, and representational aspects of intersectionality, this study illuminates mutual structures of marginalization, in addition to unique practices of resilience. Overall, the poets engage with feminist frameworks by developing them beyond Eurocentric, one-dimensional interpretations of womanhood and underscoring diasporic voices that are located at the intersection of race, migration, colonial heritage, and religious belief. In conclusion, the study demonstrates that poetry not only reveals intersectional lived reality but also recreates a feminist perspective by foregrounding women whose experiences are commonly marginalized.