Üç fazlı bir asenkron motorda manyetik süspansiyonlu yatak tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 76211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÜÇ FAZLI BİR ASENKRON MOTORDA MANYETİK SÜSPANSİYONU! YATAK TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yusuf ÖNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Son yıllarda manyetik süspansiyon ve levitasyon yüksek hızlı yer taşımacılığı sayesinde çok önem kazanmıştır. Manyetik süspansiyon ve levitasyonun üstünlüğü ve heyecan verici olmasına rağmen, sürtünmesiz yataklarda süspansiyon tekniklerinin uygulanmasında büyük sınırlamalar vardır. Bunlar, toleransın çok az olması, az güç sarfiyatı, küçük aralığı ve küçük ebattır. Böylece, kontrollü DC elektromıknatıs şemaları, diğer itici levitasyon tekniklerinden daha fazla dikkati üzerinde toplamaktadır. Planlanan prototip sistemi bir stator, demir nüvesiz sincap kafesli bir rotor, rotor milinin süspansiyonu için elektromıknatıs gurubu ve foto-dönüştürücüler gurubunun geribesleme yaptığı kompanzasyon devrelerinden oluşmaktadır. Manyetik süspansiyonlu yatak sistemi, üniversite eğitim programlarında elektrik eğitiminde örneğin, elektromanyetik tasarım, kararsız bir kontrol sisteminin PID kontrollü kompanzasyonu ve güç yükselteci tasarımı gibi prensiplerde çok etkili görsel bir gösteri sağlamaktadır.Sistem 350 dev/dak'lık hızlarda mekanik ve manyetik yataklar arasında iyi bir karşılaştırma özelliğine sahiptir. Manyetik yatak ile motorun boş çalışma güç kayıplarında %15'lik bir azalma göstermektedir. Motorun gürültüsü de düşük bir seviyeye inmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 626.01.00 Elektrik Eğitimi : Manyetik süspansiyon, Manyetik Yatak : 107 : Yrd. Doç. Dr. Osman GÜRDAL
Özet (Çeviri)
DESIGN AND APPLICATION OF MAGNETIC BEARING SUSPENSION SYSTEM IN A THREE PHASE INDUCTION MOTOR (Msc Thesis) YüsufÖNER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Junel998 ABSTRACT In last years, magnetic suspension and levitation have gained much attantion because of their high-speed ground transportation scheme. Although these are both challenging and exciting, there is considerable scope for application of suspension techniques to achievie frietionless bearing. The requirement in this case is often for close tolerances, low power consumption, small airgaps and in general, compactness. Thus, magnetic suspension using DC electromagnets schemes have received more attention than the other techniques of repulsion levitation. Proposed prototype system consists of a conventional stator and its rotor without iron core, set of electromagnets for suspension of rotor shaft and set of compensation circuits fedbac by optical-transducers. Magnetic bearing suspension system provides a high impact visual demonstration of many principles in undergraduate educational programs in electrical education, e.g., electromagnetic design, PID controlled compensation of an unstable control system and power amplifier design. mThe system is capable of giving a good comparison between mechanical and magnetic bearing up to speeds 350 rev/min. Power losses without load show about 15% reduction with magnetic bearing. The noise of the motor is also decreased to a low level. Science code : Key Words Page number : Adviser : 626. 01. 00. Electrical Education. Magnetic suspension, Magnetic bearing 107 Assist. Prof. Dr. Osman GÜRDAL IV