Anadolu güzel sanatlar liselerinde keman eğitiminde biyofiziksel yapının yeri ve önemi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 76210
  2. Yazar: A. KEMAL ÖNGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN BÜYÜKOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİNDE KEMAN EĞİTİMİNDE BİYOFİZİKSEL YAPININ YERİ VE ÖNEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Abdullah Kemal ÖNGÜÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1998 ÖZET Bu araştırmanın amacı Anadolu Güzel Sanatlar Liselerindeki keman öğrencilerinin biyofiziksel yapıya bağlı olarak çektikleri güçlükleri belirlemek ve bu belirlenen güçlüklerin giderilmesi için çözüm yolları önermektir. Araştırma betimsel yöntemle yapılmıştır. Durum saptamaya yöneliktir. Araştırma örneklemi 1997 - 1998 öğretim yılında Bolu, Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde keman öğretmenliği yapan 22 kişilik bir gruptur. Araştırmada verilerin toplanabilmesi için araştırmacı tarafından Problem tarama anketi geliştirilmiştir. Geliştirilen araçlar örneklemi oluşturulan okullarda araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırmada sunulan anket üç bölümden oluşmaktadır. Her bölümde verilen cevapların yüzdeleri hesaplanarak yorumlanmıştır.Araştırmanın bulguları, keman eğitiminde biyofiziksel yapıyla ilgili doğru gerçekçi bilgilere ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Bilim Kodu : 224 18 01 Anahtar Kelimeler : Biyofiziksel Yapı, Keman Öğrencileri Sayfa Adedi : 46 Tez Yöneticisi :Doç. Feridun BÜYÜKAKSOY
Özet (Çeviri)
iii IMPORTANCE OF BIO - PHYSICAL NATURE OF VIOLIN STUDENTS IN ANATOLIAN ART SCHOOLS (M. Sc. Thesis) Abdullah Kemal ÖNGÜÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1998 ABSTRACT The purpose of this study is to determine the difficulties which violin students in Anatolian Art Schools have due to their bio-physical nature, and to suggest solutions to cope with these difficulties The method of the study is descriptive. It is for determining situation. The population of the study is 22 violin teachers who worked in Anatolian Art Schools in Bolu, Ankara, Istanbul, Eskişehir an İzmir in 1997 - 1998 semesters. To obtain data, a Questionnaire For Problem Searching was developed. Those materials were applied to the subject population in the related schools by the researcher. The questionnaire developed consists of three parts. The data were analyzed by using percentages The results indicated that there is a need for realistic informationIV related to students' bio-physical nature in violin education Science code : 224 18 01 Key Words : Bio - Physical, Violin Student Page number : 46 Adviser :Doç. Feridun BÜYÜKAKSOY